Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Posługa dla dobra ludzkości

Treść

Aby obchody Światowego Dnia Misyjnego stały się okazją pozwalającą zrozumieć, że zadanie głoszenia Chrystusa stanowi konieczną i niezbywalną posługę, którą zgodnie ze swoim powołaniem Kościół pełni dla dobra ludzkości.
Kiedy w 1926 r. z inicjatywy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary Stolica Apostolska ustanowiła Światowy Dzień Misyjny, jako cel tego dnia wyznaczono modlitwę o rozwój Królestwa Bożego na ziemi, poznanie Ewangelii przez nowe ludy i narody, wsparcie modlitewne i materialne działalności misyjnej Kościoła. Przez dziesięciolecia Kościół pozostał wierny temu wyzwaniu, ubogacony teologią misji soborowego dekretu misyjnego "Ad gentes" oraz misyjnej encykliki "Redemptoris missio", gdzie czytamy: "Światowy Dzień Misyjny, mający na celu uwrażliwienie na tematykę misyjną, ale również zbieranie środków materialnych, jest ważnym momentem w życiu Kościoła, gdyż uczy, w jaki sposób należy dawać: w czasie sprawowania Eucharystii; a więc jako dar złożony Bogu i przeznaczony dla wszystkich misji na świecie" (RMis 81).
Praktycznym wskazaniem do owocnej współpracy misyjnej od kilku dziesięcioleci stały się papieskie orędzia misyjne na Światowy Dzień Misyjny, w których kolejni papieże, począwszy od Pawła VI, podkreślali kościelne znaczenie tego Dnia na płaszczyźnie misyjnej współpracy. W tegorocznym orędziu Benedykt XVI zachęca, aby wierni Kościoła katolickiego w Światowym Dniu Misyjnym, kiedy oczami duszy patrzą na niezmierzone obszary misyjne, poczuli, że wszyscy są odpowiedzialni za zadanie Kościoła, jakim jest głoszenie Ewangelii. Misyjny zapał był zawsze znakiem żywotności naszych Kościołów (por. RMis 2), a ich współpraca jest wymownym świadectwem jedności, braterstwa i solidarności, nadającym wiarygodność zwiastunom Miłości, która zbawia. Październikowa intencja misyjna znajduje doskonałe środowisko duchowe, aby została wsparta naszą modlitwą różańcową. Uczyńmy wszystko, aby obchody Światowego Dnia Misyjnego w niedzielę, 24 października, stały się okazją pozwalającą zrozumieć, że zadanie głoszenia Chrystusa stanowi konieczną i niezbywalną posługę, którą zgodnie ze swoim powołaniem Kościół pełni dla dobra ludzkości. Miejmy pewność, że modlitewne wparcie jest konieczne, aby misyjne dzieło Kościoła było dobrem dla każdego człowieka, a zwłaszcza tych, którzy wciąż czekają na Ewangelię.
ks. Jan Piotrowski, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych
Nasz Dziennik 2010-10-13

Autor: jc