Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Posłuchaj na temat praktyki modlitwy Jezusowej - nagrania on-line "Filokalii"

Treść

Kalikst i Ignacy Ksantopuloi są autorami tekstu pt. „Podręcznik praktyki modlitwy Jezusowej”, który nagraliśmy dla wszystkich czytelników. Pliki audio są do darmowego pobrania. Kilka słów o samych autorach:

Dwaj mnisi z Góry Atos, autorzy pierwszego podręcznika ascezy hezychastycznej. Żyli u schyłku Bizancjum. Był to okres, kiedy ustały palamickie spory i gdy wypracowano już „metodę” skupienia umysłu i mo­dlitwy wewnętrznej. W okresie tym ostatecznie ukształtowana była też modlitwa Jezusowa, która zajęła ważne miejsce w duchowości. Nadszedł więc czas podsumowań, komentarzy i syntezy, a nie tworzenia oryginalnych rzeczy.

Kalikst i Ignacy pochodzili z klasztoru Ksantopulos, wchodzącego w skład wielkiego atonickiego monasteru Pantokratora. Pierwszy z nich przez krótki czas był patriarchą Konstantynopola, znany jako Kalikst II. Zmarł po trzech miesiącach, w 1397 roku. O Ignacym natomiast, poza tym, że był mnichem na Atosie, nic nie wiadomo.

Obaj mnisi napisali wspólne dzieło, zatytułowane Centuria (Sto rozdziałów), pełne prostoty i ładu, a także wyjątkowej żarliwości. Starali się oni przedstawić nie tyle teorię życia duchowego, ile praktyczne wskazania i zasady, jakie należy stosować w codziennej ascezie. Chętnie oddawali głos swym wielkim poprzednikom, często cytując ich dzieła.

Centuria skupia się na nieustannej modlitwie serca, skierowanej do Jezusa. Ukazuje ją w kontekście ascetycznym i sakramentalnym. Podaje więc konkretne wskazania dotyczące zachowania wewnętrznego pokoju, skruchy, postu, lektury Pisma Świętego, nocnych czuwań, przyjmowania komunii czystym sercem. Przypomina, iż nie można mówić o wyciszeniu (hezychii) bez wiary i dobrych uczynków.

O tym traktacie słusznie pisał Mnich Kościoła Wschodniego:Centurie to bardzo wartościowy podręcznik. Nawet dziś nie potrafilibyśmy wskazać lepszego – po kilku niezbędnych adaptacjach – przewodnika, a przynajmniej lepszego wprowadzenia dla tych, którzy w modlitwie Jezusowej odnajdywaliby swą łaskę i swą drogę, a byliby w stanie zorganizować życie w oparciu o tę modlitwę”.

Fragmenty „Filokaliii” czytał: Jan Paweł Konobrodzki OSB

Jeżeli ktoś chce może wesprzeć nasz projekt, który za cel obrał sobie przetłumaczenie, po raz pierwszy w Polsce, całości pism duchowych pt.„Filokalia”. Obecnie dostępny jest tylko wybór na temat modlitwy serca :)

Źródło: ps-po.pl, 19 lipca 2016r.

Autor: mj