Posłowie pytają o wystawę
Treść
Anna Ambroziak
"Instytut Pamięci Narodowej od początku swej działalności organizuje duże i stojące na wysokim poziomie merytorycznym wystawy poświęcone ważnym wydarzeniom z historii Polski. (...) Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wymaga należytej oprawy i nagłośnienia. Duże plansze z obiektywną informacją historyczną oraz posiadanymi przez IPN unikatowymi zdjęciami w połączeniu z prezentacjami multimedialnymi powinny zostać niezwłocznie przygotowane i wystawione w Sejmie. (...) Organizacja tej wystawy będzie hołdem dla życia, walki i bohaterskiej śmierci setek patriotów prześladowanych i mordowanych przez komunistyczny reżim" - napisał przewodniczący klubu PiS w piśmie z 28 lutego do szefa IPN. Błaszczak zwrócił się też z prośbą do Łukasza Kamińskiego o rozważenie możliwości zorganizowania takiej ekspozycji w największych miastach Polski, by - jak napisał - obywatele mogli dowiedzieć się więcej o bohaterach walk o niepodległość.
Nawet w sali posiedzeń
"W przypadku niechęci władz Sejmu do udostępnienia pomieszczeń na wystawę deklaruję, że klub parlamentarny PiS może udostępnić na ten cel przypisane dla niego sale posiedzeń" - dodaje Błaszczak. Zwrócił się też do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina o podjęcie szybkiej decyzji w sprawie umieszczenia na murze więzienia śledczego Warszawa-Mokotów (tzw. więzienie mokotowskie) tablicy upamiętniającej pomordowanych w czasach stalinizmu Żołnierzy Wyklętych. "Wspomnienie o Żołnierzach Wyklętych powinno pozostać na zawsze w naszych sercach. Ich niezłomna postawa powinna być przykładem dla przyszłych pokoleń. Tablica przypominająca o ich heroizmie będzie ważnym sygnałem, że Polska nie zapomina o swoich najlepszych synach" - pisze Błaszczak.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". Instytut Pamięci Narodowej uważa jednak, że apel PiS jest spóźniony co najmniej o miesiąc. Dzień upamiętniający Żołnierzy Wyklętych przypada już dziś, apel klubu PiS Instytut otrzymał wczoraj. - W tej sytuacji zorganizowanie takiej wystawy w Sejmie nie jest możliwe - podkreśla Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN. Tłumaczy przy tym, że rozważy każdy kolejny termin. Instytut, zaznacza Arseniuk, czynnie wspomaga kultywowanie pamięci Żołnierzy Wyklętych - wystawy IPN dotyczące tych żołnierzy podziemia są dostępne w większych miastach kraju. Od dzisiaj ekspozycje te można zobaczyć m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Poznaniu, Szczecinie, Szczawnicy, Radomiu, Płocku czy Nowym Sączu. I oczywiście w Warszawie, przy czym ekspozycja ta będzie dostępna przez cały marzec. Wystawy poświęcone żołnierzom podziemia są też organizowane poza granicami kraju, w Parlamencie Europejskim w Brukseli ekspozycja zostanie otwarta 6 marca, od 26 lutego jest dostępna w Domu Polonii w Cambridge w Wielkiej Brytanii.
Multipatronat IPN
IPN prowadzi zakrojoną na szeroką skalę akcję edukacyjną - promowane są, także w szkołach, książki oraz filmy dokumentalne o podziemiu niepodległościowym. - Jeżeli jakiś klub lub Sejm będzie tym zainteresowany, możemy się umówić co do prezentacji takiej wystawy. Jeżeli chodzi o prezentacje naszego dorobku, jesteśmy skłonni w każdej chwili i w każdym miejscu pomóc w jej organizacji - deklaruje Arseniuk. Zastrzega jednocześnie, że tego typu przedsięwzięcia muszą jednak uwzględniać kalendarium prac IPN i że nie mogą być organizowane z dnia na dzień. Rzecznik Instytutu informuje, iż prezes IPN objął patronat naukowy nad wszystkimi przedsięwzięciami, które będą realizowane przez Parlamentarny Zespół Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Instytut patronuje też honorowym uroczystościom organizowanym przez Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Patronat obejmie, zgodnie z postulatem Komitetu - jedynie wieczorne uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Nie obejmie uroczystości państwowych, w których weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski, gdyż - jak tłumaczy rzecznik Instytutu - jest to uroczystość urzędowa, a nie społeczna - organizuje ją Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Niemniej jednak prezes IPN będzie uczestniczył w złożeniu kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Data Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca, upamiętnia rocznicę zamordowania w 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie siedmiu oficerów IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": ppłk. Łukasza Cieplińskiego, mjr. Adama Lazarowicza, kpt. Józefa Rzepki, kpt. Franciszka Błażeja, kpt. Józefa Batorego, por. Karola Chmiela i mjr. Mieczysława Kawalca. Egzekucja rozpoczęła się o godz. 20.00. Skazani byli kolejno wyprowadzani na miejsce kaźni. A kat strzelał im w tył głowy. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu.
Nasz Dziennik Czwartek, 1 marca 2012, Nr 51 (4286)
Autor: au