Posłowie chcą zakazu klonowania
Treść
24 marca, w dniu, w którym przypada Narodowy Dzień Życia, Sejm ma przyjąć dezyderat w sprawie poszanowania i ochrony ludzkiego życia. Deklarację taką złożyli posłowie z sejmowej Komisji Rodziny i Praw Kobiet.
Przedstawiony na posiedzeniu komisji dezyderat zakłada, że każdemu człowiekowi przysługuje pełna ochrona jego naturalnych praw. Dlatego m.in. nie może być przedmiotem eksperymentów naukowych, bez dobrowolnie wyrażonej zgody. W związku z tym komisja uznała, że konieczne jest podjęcie działań na rzecz pełnego zagwarantowania praw do ochrony życia ludzkiego i uznania za słuszne promowanie jednoznacznego określenia jego statusu prawnego. Posłowie w przedstawionym dezyderacie domagają się całkowitego zakazu finansowania z budżetu Unii Europejskiej badań na komórkach macierzystych pochodzących z dzieci w prenatalnej fazie życia. Nie wyrażają również zgody na współfinansowanie z budżetu narodowego programów prowadzonych przez organizacje międzynarodowe i pozarządowe, skierowanych do krajów rozwijających się w części dopuszczającej pozbawienie życia poczętych jako metodę "kontroli urodzeń". Posłowie zauważyli także, że zaproponowany dezyderat należy uzupełnić zapisem o całkowitym zakazie klonowania. W celu opracowania tego postulatu została powołana specjalna podkomisja. Obecny podczas posiedzenia komisji prof. Bogdan Chazan, ginekolog, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie, wyjaśniając zastrzeżenia do metod sztucznego zapładniania, powiedział posłom, że pobieranie komórek jajowych od kobiet jest agresywną procedurą inwazyjną, szkodzącą jej zdrowiu. - Takie działanie to rodzaj eksploatacji kobiet
- dodał prof. Chazan. Podkreślił, że niezależnie od religii, jaką wyznajemy, wszystkich nas obowiązuje szacunek dla ciała ludzkiego. - Nie ulega wątpliwości, że zarodek ludzki jest człowiekiem, a nie projektem na człowieka. Nie jest sytuacją właściwą, kiedy produkuje się takie zarodki w drodze klonowania czy pobiera się takie zarodki, które pozostały w drodze zapłodnienia in vitro i poddaje się różnym procedurom, w których efekcie dochodzi do ich śmierci. Z punktu widzenia etycznego jest to niedopuszczalne - podkreślił prof. Chazan. Obecny na posiedzeniu komisji Krajowy Duszpasterz Rodzin o. Andrzej Rębacz przypomniał, powołując się na słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, że nasz Wielki Rodak zawsze odważnie stawał w obronie poczętego życia, a proceder uśmiercania ludzi w najwcześniejszej ich fazie życia nazwał współczesnym holokaustem.
Magdalena M. Stawarska
"Nasz Dziennik" 2006-03-09
Autor: ab