Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Poseł Goliński zginął w wypadku

Treść

Marian Goliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, zginął wczoraj w wypadku samochodowym w miejscowości Andrzejów Duranowski koło Sochaczewa. Miał 60 lat. Wypadek wydarzył się na drodze krajowej nr 50 około godziny pierwszej w nocy. - Był wspaniałym kolegą, bardzo pracowitym i kompetentnym posłem - mówią parlamentarzyści PiS.

Według policji, kierujący fordem mondeo 60-letni Marian Goliński najpierw zderzył się z jadącą z naprzeciwka toyotą corollą, która wyprzedzała tira, a następnie uderzył w ciężarowe volvo prowadzone przez obywatela Rosji. Poseł zginął na miejscu. Jak powiedział rzecznik mazowieckiej policji Tadeusz Kaczmarek, kierowca toyoty, przejechawszy kilkaset metrów, porzucił samochód i uciekł z miejsca wypadku. - Jego dane są ustalone - to mieszkaniec okolicznej miejscowości. Mężczyzna jest w tej chwili poszukiwany przez policjantów - wyjaśnił rzecznik.
Marian Goliński urodził się w 1949 r. w Radomiu. Od wielu lat mieszkał w Szczecinku (Zachodniopomorskie). Był żonaty. Miał czworo dzieci: syna i trzy córki.
W Sejmie zasiadał przez trzy kadencje. W latach 1997-2001 był posłem Klubu Parlamentarnego Akcji Wyborczej "Solidarność", a od 2005 roku posłem Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Był również członkiem Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej, Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej, a także Parlamentarnego Zespołu Samorządowego.
W poprzedniej kadencji Sejmu poseł zasiadał m.in. w komisji śledczej badającej nieprawidłowości w procesie prywatyzacji polskich banków. Oprócz tego, podobnie jak obecnie, zajmował się finansami publicznymi i ochroną środowiska. W klubie PiS pełnił funkcję skarbnika. Marian Goliński pracował w dwóch sejmowych komisjach - Finansów Publicznych oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. - Był wspaniałym kolegą, bardzo pracowitym i kompetentnym posłem - tak Golińskiego wspomina wiceszefowa komisji finansów i wiceprezes PiS Aleksandra Natalli-Świat.
Przez piętnaście lat (1990-2005) Marian Goliński był burmistrzem Szczecinka, w latach 1990-1997 zasiadał również w radzie tego miasta. Ponadto poseł został odznaczony przez prezydenta Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Otrzymał też Złoty i Srebrny Medal "Za zasługi na rzecz ochrony środowiska" przyznany przez ministra ochrony środowiska, a także Nagrodę im. Grzegorza Palki (tzw. Samorządowy Oskar) w kategorii "Działania w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym" za długoletnią pracę na rzecz budowania samorządności i rozwoju ziemi szczecineckiej.
Marian Goliński był również odznaczony Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, a także Kordelasem Leśnika Polskiego - najwyższym honorowym wyróżnieniem leśników przyznanym za obronę państwowego charakteru polskich lasów.
Izabela Borańska, PAP
"Nasz Dziennik" 2009-06-12

Autor: wa