Poplenerowa wystawa
Treść
W pałacu Suchodolskich w Dorohusku oglądać można poplenerową wystawę prac plastycznych. Uczestnicy dotychczasowych plenerów zjeżdżali tu w miesiącach wakacyjnych z różnych rejonów Polski. - Nie zawsze byli to profesjonaliści, ale nasze plenery odbywały się na zasadzie warsztatów - można więc było szlifować swoje umiejętności - powiedziała Anna Kawalec, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku, opiekun plenerów.
Organizatorom warsztatów zależy na tym, aby prace (które zresztą mają się znaleźć w planowanej, stałej galerii) dotyczyły Dorohuska i okolic. Stąd odnajdziemy tu np. obrazy inspirowane życiem w dawnym pałacu Suchodolskich, właścicieli dóbr dorohuskich przez ponad 180 lat. Dzięki zabiegom Michała Maurycego Suchodolskiego król August III Sas nadał Dorohuskowi w 1750 r. prawa miejskie. - Dla upamiętnienia tego faktu rzeźbiarze postawili przed pałacem posąg króla - mówi A. Kawalec. - Chcielibyśmy też zagospodarować pusty klomb przed pałacem, postawić tu figuralną fontannę - kontynuuje.
Opiekunka plenerów wskazuje na miejsca już utrwalone przez malarzy: pozostałości parku dworskiego w Świerżach, gdzie znajduje się piękna aleja grabowa, dolina Bugu, wypatrzona przez malarza stara, zapomniana chata, Husynne, aleja lipowa w Turce - również pozostałość po dworskim parku, studnia przy pałacu Suchodolskich czy charakterystyczny kamienny, barokowy posąg św. Barbary z dawnego parku przy rezydencji w Dorohusku - patronki Barbary z Mężyńskich Suchodolskiej.
ES
Nasz Dziennik 5-09-2003
Autor: DW