Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pontyfikat na trudne czasy

Treść

Jutro już siódma rocznica wyboru ks. kard. Josepha Ratzingera na Stolicę Piotrową. To czas podsumowań dotychczasowej bardzo aktywnej i bogatej w nauczanie posługi Ojca Świętego Benedykta XVI, który prowadzi Kościół Chrystusa w tym szczególnie trudnym czasie kryzysu człowieczeństwa.

- Kiedy ks. kard. Joseph Ratzinger został Papieżem, będąc w dość zaawansowanym wieku, wielu zastanawiało się, czy po latach naznaczonych intensywnym pontyfikatem swojego poprzednika teolog, który dotychczas przewodniczył dykasterii doktryny wiary, będzie mógł sprawować tak różniącą się posługę - wspominał w cotygodniowym felietonie dla "Octava Dies" ojciec Federico Lombardi, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jak podkreśla w rozmowie z nami ks. prof. Paweł Bortkiewicz, ks. kard. Ratzinger rzeczywiście był w trudnej sytuacji. - Przede wszystkim obejmował pontyfikat po niezwykłej osobowości, po bł. Janie Pawle II, występował też bez zaplecza, które miał Jan Paweł II, zaplecza i wsparcia swojego Kościoła i Narodu. Jednak już podczas pierwszej podróży zagranicznej do Kolonii spotkał się z serdecznym przyjęciem - mówi. Jak zauważa, Ojciec Święty Benedykt XVI nie konfrontował się ze swoim poprzednikiem, ale zyskiwał w nim oparcie, a więc to, co miało być trudnością, okazało się ogromnym wsparciem.
Zapytany o podsumowanie siedmioletniego pontyfikatu, ojciec Federico Lombardi podkreśla, że Benedykt XVI koncentruje uwagę przede wszystkim na zasadniczej misji Kościoła, opierającej się na miłości do Boga i relacjach między Stwórcą a człowiekiem. Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej przypomniał siedem intensywnych lat pontyfikatu Benedykta XVI. - 23 podróże apostolskie zagraniczne i 23 na terenie Republiki Włoskiej. W tym czasie odbyły się również cztery synody biskupów, trzykrotnie Ojciec Święty spotykał się z młodzieżą - wylicza jezuita. Poza tym do ważnych wydarzeń siedmiu minionych lat należą Rok św. Pawła i Rok Kapłański oraz przygotowania do Roku Wiary. Ojciec Lombardi zwraca uwagę, że przed Benedyktem XVI jeszcze wiele ważnych spotkań. Przede wszystkim Światowe Spotkanie Rodzin, podróż apostolska do Libanu, synod dotyczący nowej ewangelizacji, a także Rok Wiary.
- Priorytetem posługi Ojca Świętego Bogu i Kościołowi jest ukierunkowanie życia człowieka na Boga, który w postaci Jezusa pozwolił nam się poznać - mówił rzecznik Watykanu. Jak zauważył, to, co uderza w nauczaniu Benedykta XVI, to przenikające się wiara i rozum w poszukiwaniu prawdy. To one pomagają odpowiadać na pytania i oczekiwania człowieka. - Za to wszystko jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu - podkreślał jezuita.
Pontyfikat Benedykta XVI to również bogactwo nauczania. Magisterium Ojca Świętego obejmuje trzy encykliki: "Deus caritas est", "Spe salvi", "Caritas in veritate", setki przemówień, katechez i książkę "Jezus z Nazaretu" czy wywiad Petera Seewalda z Papieżem pt. "Światłość świata". - Dorobek intelektualny Benedykta XVI jest bardzo znaczący; trzy encykliki to przepiękne itinerarium podróży w głąb ludzkiego ducha i sensu ludzkiego życia, sensu miłości i sensu nadziei - zwraca uwagę ks. prof. Bortkiewicz. - To podróż w głąb współczesnego świata dotkniętego bardzo poważnym kryzysem ludzkich relacji i postaw - dodaje.

Agnieszka Gracz

Nasz Dziennik Środa, 18 kwietnia 2012, Nr 91 (4326)

Autor: au