Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pompy ciepła typu powietrze/woda jako alternatywa dla popularnych źródeł ogrzewania i chłodzenia

Treść

Całoroczne ogrzewanie wody z wykorzystaniem energii elektrycznej czy różnego gatunku pieców może okazać się kosztowne. Pompa ciepła powietrze woda do CO, ale i do ciepłej wody użytkowej, jest świetną i ekologiczną alternatywą. Wraz z postępem tej technologii i dość dogodnymi warunkami atmosferycznymi panującymi w większej części Polski inwestycja w pompy powietrze/woda wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Jeszcze lepiej, gdy zaplanujemy jej wykorzystanie już w projekcie naszego nowego domu.

Dowiedzmy się, jak działa pompa ciepła powietrze/woda?

Pompa ciepła tego typu korzysta z energii cieplnej powietrza. Jednostka zewnętrzna przenosi taką energię do systemu ogrzewania domu i ogrzewacza ciepłej wody użytkowej. Następnie w zasobniku buforowym stosowanym do tego, aby pompa ciepła włączała się rzadziej, gromadzi się zapas podgrzanej wody umożliwiający pracę pompy ciepła, np. w tańszej nocnej taryfie. Podgrzewacz CWU z kolei podgrzewa i magazynuje wodę na potrzeby użytkowe uzależnione przede wszystkim od liczby osób, które korzystają z ciepłej wody.

Ile prądu pobiera pompa ciepła powietrze/woda?

W celu zobrazowania zużycia energii elektrycznej na zasilenie pompy ciepła wykorzystuje się specjalne współczynniki. Są to współczynniki COP, SCOP i SPF, które informują nas, ile prądu pobiera pompa ciepła powietrze woda w warunkach laboratoryjnych i rzeczywistych.

COP jest współczynnikiem określającym efektywność zasilania pompy. Jego wartość w granicach 4 oznacza konieczność zużycia 1 kW prądu w celu otrzymania 4 kW energii cieplnej. Warto nadmienić, że jest to wartość uzyskana w warunkach laboratoryjnych.

SCOP daje podobne wartości w odniesieniu do pewnego okresu, czyli sezonu, którym może być cały rok lub tylko sezon grzewczy.

SPF daje nam wartości uzyskane w warunkach pracy urządzenia grzewczego. Dzięki niemu będziemy w stanie dowiedzieć się, ile prądu zużywa pompa ciepła powietrze woda w rzeczywistych warunkach pracy w naszym domu.

Jaką pompę ciepła powietrze woda wybrać?

Aby dowiedzieć się, jak dobrać pompę ciepła powietrze woda, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na współczynnik COP, SCOP i SPF. Im wyższa ich wartość, tym mniej energii potrzeba wykorzystać do zasilenia pompy ciepła tego typu.

Niektórzy wybiorą też ten typ pompy ciepła, który generuje najmniej hałasu podczas jej systematycznej pracy. Powodów ku temu może być wiele, choćby brak miejsca na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na pompę w kotłowniach.

Jaki będzie koszt ogrzewania pompą ciepła powietrze woda?

Koszty ogrzewania wody użytkowej, ale i c.o. pompą ciepła są zdecydowanie niższe niż wykorzystanie w tym celu innych znacznie mniej ekologicznych źródeł energii. Można je jeszcze obniżyć, inwestując w instalację fotowoltaiczną od Sunday Polska, która jest w stanie całorocznie zasilić taką pompę w energię elektryczną niezbędną do jej prawidłowego działania. Tym bardziej opłaca się skorzystać z tego rozwiązania, gdy w większości rodzimych gmin można dostać dofinansowanie właśnie na ten cel, które pokryje część kosztów zakupu i instalacji pompy ciepła i fotowoltaiki.

Ile kosztuje pompa ciepła powietrze-woda?

Wydatek na dobrą pompę ciepła zależny jest od jej doboru do naszego domu i osób w nim mieszkających. Aby dobrze oszacować koszt i dodatkowo ocenić, w jakiej wysokości ten koszt zwróci się przy dofinansowaniu, najlepiej spotkać się z doradcą Sunday Polska, który wykona audyt techniczny podczas spotkania i dodatkowo odpowie na wszelkie pytania i wątpliwości.

Czy warto instalować pompę ciepła powietrze-woda?

Zdecydowanie tak, a w szczególności z wykorzystaniem innych ekologicznych źródeł energii, jak np. instalacja fotowoltaiczna. Współpraca tych dwóch rozwiązań z kategorii odnawialnych źródeł energii sprawi, że nasz dom stanie się w 100% ekologiczny, tym samym nie tylko obniżamy swoje rachunki, ale także pozytywnie wpływamy na środowisko.

Autor: Silesian