Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pomogą odbudować las

Treść

Najpóźniej w piątek rolnicy, którym mrozy, deszcze, powodzie lub inne klęski żywiołowe i naturalne zniszczyły uprawy leśne, powinni złożyć wniosek o pomoc finansową do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotacja może sięgnąć maksymalnie równowartości 7,5 tys. euro, ale nie wszyscy poszkodowani ją dostaną.
O wsparcie mogą występować rolnicy, którzy zalesiali grunty rolne przy pomocy unijnych dotacji zarówno w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2004-2006, jak i na podstawie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Wartość dotacji nie może przekroczyć tego, co zapisano w ramach programu de minimis - to 7,5 tys. euro, które rolnik może wykorzystać w ciągu trzech lat (rok składania wniosku o dotację i dwa lata poprzedzające, a więc w tym przypadku dotyczy to okresu 2008-2010). Na pomoc mogą więc liczyć tylko te osoby, które tego limitu nie wykorzystały.
Podpisując umowy o zalesianiu, rolnicy zobowiązali się do utrzymania upraw, a jeśli zostały one zniszczone - do zgłaszania takich szkód. Obowiązek ten spoczywa więc zarówno na tych rolnikach, którzy kwalifikują się do pomocy de minimis, jak i na tych, którzy pieniędzy nie dostaną. Gdyby jednak szkód nie zgłosili, to w razie kontroli przez ARiMR realizacji umów zalesieniowych narażaliby się na sankcje finansowe.
Przy zgłaszaniu szkód chodzi o przypadki, gdy drzewa zniszczyły powodzie, nadmierne opady deszczu lub śniegu, mrozy, grad, pożary, susze, huragany lub inne klęski żywiołowe czy też choroby lub szkodniki. Dotyczy to zdarzeń, które miały miejsce od jesieni 2009 do lata 2010 roku.
Rolnik musi w pierwszej kolejności policzyć sadzonki, które wymarły, i obliczyć, jaki procent stanowią w stosunku do wszystkich drzew, które zostały posadzone na podstawie planu zalesiania. Jeżeli te straty stanowią ponad 30 proc. sadzonek, wtedy rolnik musi to zgłosić do ARiMR, a do wniosku należy dołączyć kopię części graficznej planu zalesieniowego i zaznaczyć obszar dotknięty szkodami. Dzięki tym danym nadleśnictwa będą mogły przygotować odpowiednią ilość sadzonek dla rolników na odtworzenie upraw leśnych. Ta pomoc przysługuje wszystkim poszkodowanym.
KL
Nasz Dziennik 2010-09-30

Autor: jc