Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pomoc z funduszu

Treść

Osoby zwalniane z zakładów karnych oraz rodziny osób pozbawionych wolności mogą otrzymać pomoc np. w pokryciu kosztów zamieszkania lub leczenia ze specjalnego funduszu pomocy postpenitencjarnej.

Osoby opuszczające więzienie i rodziny osób aresztowanych lub skazanych niejednokrotnie borykają się z problemami natury materialnej. W pewnym stopniu zaradzić im może pomoc świadczona ze środków specjalnego funduszu pomocy postpenitencjarnej. Może być ona udzielana jako pokrycie kosztów czasowego zakwaterowania oraz leczenia, dopłata do czynszów, sfinansowanie pomocy prawnej, przygotowania zawodowego. Jest to także pomoc rzeczowa w formie żywności lub odzieży. Udziela się jej na wniosek lub z urzędu. Mogą się o nią starać skazańcy oraz zwolnieni z zakładów karnych, którzy składają wniosek do dyrektora placówki penitencjarnej. Natomiast osoby zwolnione już z więzienia i ich rodziny, a także pokrzywdzeni przestępstwem oraz rodziny osób pozbawionych wolności zwracają się do zawodowego kuratora sądowego. Wniosek musi zawierać odpowiednie dokumenty uzasadniające przyznanie pomocy.
Niestety, okres pomocy jest bardzo krótki i maksymalnie sięga pół roku. Potem świadczenie pomocy przejmuje opieka społeczna.
Poza tym w ostatnich latach przychody funduszu, którymi są głównie 20-procentowe potrącenia od wynagrodzeń za pracę skazanych, uległy zredukowaniu. Wynika to z faktu, że zmniejszył się odsetek osób zatrudnionych wśród więźniów. Obecnie pracuje tylko kilkanaście procent pozbawionych wolności.
ZB
"Nasz Dziennik" 2007-05-10

Autor: wa