Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pomoc dla ubogich

Treść

Już od połowy przyszłego roku osoby ubogie będą mogły skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej - przewiduje projekt ustawy opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Specjalne biura pomocy prawnej mają docelowo powstać w ponad 40 największych miastach w Polsce.
Bezpłatna pomoc prawna przysługiwałaby osobom spełniającym warunki do przyznania zasiłku z pomocy społecznej, a także m.in. bezrobotnym, bezdomnym, niepełnosprawnym i sierotom. Biura pomocy prawnej udzielałyby porad m.in. w sprawach mieszkaniowych, z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Pomagałyby w sporządzeniu pozwu do sądu, różnych pism procesowych oraz informowałyby o przysługujących danej osobie prawach. Pomocy prawnej udzielaliby adwokaci i radcowie prawni, a pod ich nadzorem także aplikanci adwokaccy i radcowscy oraz inni prawnicy (a nawet studenci).
Projekt ustawy, która miałaby zacząć obowiązywać od maja przyszłego roku, przewiduje w ciągu trzech lat utworzenie co najmniej 43 biur pomocy prawnej w największych miastach w Polsce. Resort ocenia, że wprowadzenie takich biur wynika z realizacji "standardów europejskich". Takie organy działają m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz w krajach postkomunistycznych, jak Litwa i Węgry. Na rozwiązaniach tych ostatnich krajów zresztą się wzorowano. Plany wprowadzenia bezpłatnej pomocy prawnej są także związane ze zmianami procedury cywilnej, które zwalniają sędziów z pouczania stron o przysługujących im prawach czy też o zachowaniu niezbędnych warunków i terminów, np. do wniesienia apelacji.
Projekt ustawy ma być dzisiaj przyjęty przez rząd, a następnie niezwłocznie, jak stwierdził na wczorajszej konferencji prasowej minister sprawiedliwości Andrzej Kalwas, ma trafić do laski marszałkowskiej. Kalwas ocenia, że są duże szanse na przyjęcie tej ustawy w trakcie obecnej kadencji Sejmu. Według niego, jej poparcie zapowiedziały LPR i PiS. Obecnie bezpłatnych porad prawnych - ponad 100 tys. rocznie - udzielają jedynie organizacje pozarządowe. Ponadto świadczy je biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
Zenon Baranowski

"Nasz Dziennik" 2005-03-15

Autor: ab