Pomnik zwycięstwa zajął należne mu miejsce
Treść
Pomnik Niepodległości, upamiętniający zwycięstwo nad Sowietami w 1920 r. i zawarcie pokoju ryskiego, odsłonięto w Białymstoku. Zniszczony przez Niemców, zarekwirowany przez SB, po prawie 75 latach wrócił na należne mu miejsce.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. sprawowanej w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Później jej uczestnicy przemaszerowali do V LO, przed którym ustawiono monument. Tablice umieszczone na budynku ufundowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej.
Pomnik postawiony został w 1930 r. przez mieszkańców Starosielc (wówczas wsi, a dziś dzielnicy Białegostoku). Projektował go ówczesny zastępca naczelnika warsztatów drogowych inżynier Edward Seydel, a poświęcił dawny proboszcz starosielskiej parafii, wielki patriota ksiądz Paweł Grzybowski. Pierwotną lokalizacją pomnika był teren dworca PKP Starosielce. Podczas wojny pomnik został zniszczony przez Niemców. Na szczęście wcześniej umieszczoną na nim tablicę zdjął i ukrył we własnym domu dawny legionista pan Mieczysław Bieguński. Tablica odnaleziona zostało dopiero w 1976 r. podczas rozbiórki domu. Ktoś jednak o tym doniósł i zaraz zarekwirowała ją SB. Wiele lat tablica była zamknięta w magazynie w Gliwicach. Później ślad po niej zaginął. Na szczęście zachowały się jej zdjęcia.
Starania o odbudowę pomnika podjął utworzony m.in. w tym celu Społeczny Komitet Odbudowy Symboli Niepodległościowych Starosielc. Wynikiem jego pracy jest wierna kopia dawnego monumentu, którą odsłonięto uroczyście w sobotę, 12 listopada, przed budynkiem V Liceum Ogólnokształcącego. Lokalizację postumentu zmieniono, ponieważ dworzec PKP Starosielce jest dziś w smutnym stanie i pomnik byłby tam narażony na rychłą dewastację. Napis wyryty na tablicy brzmi: "Rok 1930. W dziesiątą rocznicę zawieszenia broni. Ku czci obrońców Ojczyzny poległych na polu chwały, przy odpieraniu najazdu wrogów, pod wodzą Józefa Piłsudskiego w latach 1918-1920".
Odsłonięty w sobotę pomnik jest już drugą przywróconą do życia przez Społeczny Komitet Odbudowy Symboli Niepodległościowych Starosielc pamiątką świadczącą o patriotycznym i bohaterskim charakterze dawnych mieszkańców Białostocczyzny. W sierpniu br., w rocznicę bitwy białostockiej 1920 r., na cmentarzu w Starosielcach odbudowany został Grób Nieznanego Żołnierza.
Adam Białous, Białystok
"Nasz Dziennik" 14 listopada 2005
Autor: mj