Polskim szkołom grozi likwidacja
Treść
Sejm Litwy przyjął nowelizację ustawy o oświacie, która pogarsza sytuację szkół mniejszości narodowych i prowadzi do ich zamykania. Za nowelizacją ustawy opowiedziało się 76 posłów, 14 głosowało przeciwko, 29 wstrzymało się od głosu. Zdaniem polskich posłów na Litwie, jest to wyjątkowo zła ustawa. - Uderza ona w mniejszości narodowe. Pogarsza ich obecny stan posiadania - uważa poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) Jarosław Narkiewicz.
Zatwierdzona nowela przewiduje, że w szkołach mniejszości narodowych na Litwie, w tym polskich, lekcje dotyczące historii, geografii kraju, a także poznania świata w częściach dotyczących Litwy będą wykładane w języku litewskim. W tym też języku w całości będzie wykładany przedmiot: podstawy wychowania patriotycznego. Zgodnie z nową ustawą od 2013 r. w szkołach litewskich i mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony.
Ponadto w ramach tzw. optymalizacji sieci szkół w małych miejscowościach będą zamykane szkoły mniejszości narodowych, w tym polskie, zostawiane będą jedynie szkoły litewskie. Według społeczności polskiej na Litwie, w wyniku przyjętej nowelizacji ustawy o oświacie liczba szkół polskich na Litwie zmniejszy się o połowę - z obecnych około 120 w Wilnie i na Wileńszczyźnie pozostanie około 60.
Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski apelował do władz Litwy, by nie pogarszały sytuacji szkolnictwa polskiego w tym kraju. Powiedział, że głosowanie nad nowelizacją ustawy o oświacie będzie niezwykle ważnym sprawdzianem, jak dalece strona litewska chce chronić prawa swych mniejszości. Minister oświaty Gintaras Steponaviczius uważa natomiast, że przyjęta nowelizacja jest bardzo dobra, przyczyni się do lepszej integracji mniejszości narodowych ze społeczeństwem litewskim, stworzy wszystkim równe możliwości na rynku pracy. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite zapowiedziała zaś, że nie podpisze nowelizacji ustawy o oświacie, jeżeli stworzy ona gorsze warunki Polakom na Litwie w porównaniu z tymi, jakie mają Litwini w Polsce.
ŁS, PAP
Nasz Dziennik 2011-03-18
Autor: jc