Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polskie tańce

Treść

W zakończonych w niedzielę w Puławach VI Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich i V Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich "O Pierścień Księżnej Izabeli" wzięły udział 164 pary, startujące w siedmiu kategoriach wiekowych. Po raz pierwszy w historii puławskich turniejów rozegrano konkurs "Karo mazurowe".

Uroczyste otwarcie obu imprez wraz z tak oczekiwanym przez widownię imponującym polonezem dla wszystkich konkursowych par nastąpiło w sobotę (wcześniej, od rana, trwały rundy eliminacyjne). Inauguracyjny, tańczony płynnym, posuwistym ruchem polonez, nie był oczywiście jeszcze oceniany, ale już pozostałe nasze tańce narodowe - mazur, krakowiak, kujawiak, oberek - tak. Widzom niejednokrotnie nogi same rwały się do tańca, gdy kibicowali parom wartko wirującym w rytmie szybkiego oberka czy tańczącym wolniejszego kujawiaka. Sporą liczbę uczestników stanowiły pary dziecięce, prezentujące się zgrabnie i z naturalnym wdziękiem.
Wspomniane karo mazurowe (mazur wykonywany jednocześnie przez cztery pary) było jeszcze jednym elementem puławskiej imprezy nawiązującym do bogatej polskiej tradycji tanecznej. Konkursowa prezentacja kar mazurowych oparta była na wybranych dwóch figurach, wykształconych przed laty, a noszących np. nazwy: "żywa weranda, czyli aleja", "girlanda", "kłótnia i zgoda". Te interesujące układy taneczne obejrzeć można było w dniu podsumowującym turnieje, w niedzielę. Wówczas wszyscy uczestnicy znów pojawili się w sali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w rytmie poloneza. Po odegraniu hymnu państwowego przystąpiono do wręczania szeregu nagród dla par i zespołów. Nie mogło, oczywiście, zabraknąć pokazów mistrzów.
Elżbieta Skrzypek

"Nasz Dziennik" 2006-02-21

Autor: ab