Polskie dzieci w Indiach
Treść
Jeszcze do końca sierpnia w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie możemy zobaczyć wystawę: "Losy dzieci polskich w Indiach w latach 1942-46". Pierwsza grupa polskich dzieci ze Związku Sowieckiego dotarła do Indii w kwietniu 1942 roku. Było to możliwe dzięki staraniom konsula polskiego w Bombaju dr. Edwarda Banasińskiego i jego żony Kiry, którzy poruszeni losem polskich sierot w Związku Sowieckim postanowili im pomóc.
Sieroty przewieziono do Indii samochodami, które dostarczały środki materialne dla armii Andersa z brytyjskich magazynów. Ogółem do Indii dotarło około 3 tys. polskich dzieci.
Wycieńczone głodem i cierpiące na liczne choroby sieroty umieszczono w domu wypoczynkowym w Bandrze. Następnie zbudowano polskie osiedle w Balachadi koło Jamnagaru. Dużą pomoc polskie dzieci uzyskały od Jam Saheby, maharadży księstwa Navanagaru. Przekazał on swoją ziemię i pomoc przy organizacji placówki. W Balachadi znalazło schronienie ok. tysiąca polskich dzieci.
Pod gościnnym słońcem Indii dzieci odzyskały zdrowie. Powstały między nimi rodzinne więzy. W polskich ośrodkach funkcjonowały szkoły powszechne i licealne oraz różne kursy zawodowe. Działały szpitale, organizowano kursy pielęgniarskie. Kwitło życie kulturalne, działały teatry, zespoły artystyczne.
Dzięki licznym fotografiom zgromadzonym na wystawie możemy zobaczyć, z jakimi trudami borykały się sieroty i ich opiekunowie w Indiach, ale możemy również poznać ich życie codzienne: naukę w szkole, zajęcia sportowe, życie religijne i kulturalne.
Wśród osobistych pamiątek Wiesława Stypuły są sztandary i proporczyki drużyny harcerskiej, zdjęcia z koncertów amatorskiej orkiestry i spektakli małej trupy teatralnej. Ciekawym eksponatem jest ręcznie przepisany w 1943 roku podręcznik do nauki historii Polski.
Na jednej z fotografii widzimy naszą znaną aktorkę i piosenkarkę Hankę Ordonównę, która aktywnie włączyła się w pomoc dzieciom. Organizowała transporty samochodowe z Rosji do Indii, a także opiekowała się polskimi dziećmi przebywającymi w Bombaju, ucząc je tańca i śpiewu.
Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu uczestników tamtych wydarzeń: Stefanowi Kłosowskiemu i Wiesławowi Stypule, którzy dzieciństwo spędzili w Indiach.
Andrzej Kulesza
"Nasz Dziennik" 2005-08-18
Autor: ab