Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polski rząd nie dopuści do importu ukraińskiego zboża po 15 września

Treść

Rząd przyjął uchwałę, w której apeluje do Komisji Europejskiej o przedłużenie embarga na import ukraińskiego zboża po 15 września bieżącego roku. W przeciwnym wypadku Polska samodzielnie wprowadzi taki zakaz na poziomie krajowym – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Rada Ministrów zajęła się specjalną uchwałą, która przedłuży embargo na import ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych do Polski. Premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem obrad zapewnił, że ze strony polskiej taka decyzja zapadnie, niezależnie od stanowiska Komisji Europejskiej w tej sprawie. Podkreślił, że dla rządu najważniejszy jest interes polskiej wsi i naszych rolników oraz ustabilizowanie sytuacji na rynku.

– Albo Komisja Europejska zgodzi się z naszymi żądaniami i przedłuży embargo, (…) albo sami wdrożymy takie rozwiązania, jakie wdrożyliśmy 15 kwietnia. Nie ma to nic wspólnego z naszym traktowaniem Ukrainy. Polacy otworzyli swoje domy i serca. Ale nie możemy zgodzić się na to, żeby nasz rynek został rozchwiany na skutek niekontrolowanego wwozu na terytorium Polski – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Z kolei prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, zaznaczył, że sprawa polsko-ukraińskich stosunków rolnych będzie musiała być uregulowana także po wojnie.

– Ze względu na różnicę struktury i jakości gleby oraz inne elementy polskie rolnictwo – jeżeli chodzi o relacje z Ukrainą – będzie musiało znaleźć się w sytuacji szczególnej ochrony. To kwestia w kategorii stałej, tzn. nie może być to na okres wojny. Przyszłe stosunki muszą być oparte na przestrzeganiu interesów obu stron – mówił Jarosław Kaczyński.

Do piątku obowiązuje unijny zakaz importu ukraińskiego zboża do pięciu krajów członkowskich graniczących z Ukrainą: Polski, Bułgarii, Węgier, Rumunii i Słowacji. Wszystkie te państwa domagają się od Wspólnoty przedłużenia embarga do końca roku. We wtorek Parlament Europejski będzie debatował na ten temat importu ukraińskiego zboża.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl, 12

Autor: mj