Polska wierna krzyżowi
Treść
Nie podzielamy argumentacji niektórych polityków z PO i SLD opowiadających się za ateizmem politycznym i państwowym, w myśl którego religia, krzyż i inne symbole religijne mogą istnieć tylko na forum prywatnym. Podkreślił to ks. bp Ignacy Dec, który był jednym z prelegentów rozpoczętych wczoraj jubileuszowych XV Wrocławskich Dni Duszpasterskich.
Podejmując w swoim wykładzie zagadnienie "Nie zdejmę krzyża - dlaczego Kościół broni symboli religijnych", ks. bp Ignacy Dec zwracał uwagę, że chrześcijaństwo od samego początku było związane z krzyżem. Narodom świata niosło prawdę, iż Chrystus przez swą śmierć dokonał zbawienia człowieka i świata. - Dlatego też od zarania chrześcijaństwa krzyż stał się znakiem świętym, jakby wizytówką Kościoła, przedmiotem czci i kultu, był brany w obronę przed wrogami, którzy podejmowali z nim walkę - podkreślił ordynariusz świdnicki. Przypomniał następnie, że walka z krzyżem i o krzyż ma swoją długą i dramatyczną historię. Przywołał w tym kontekście walkę o poświęcony w 1957 r. krzyż w Nowej Hucie, głośną batalię o krzyże w klasach w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie w 1984 r. oraz antykrzyżową akcję w 1999 r. na oświęcimskim Żwirowisku. Ksiądz biskup zwrócił także uwagę, że krzyż jest wpisany w naszą narodową historię i kulturę. - Krzyże w dalszym ciągu chcemy widzieć w przestrzeni publicznej na polskiej ziemi - podkreślił ksiądz biskup, potępiając dążenia do ateizacji państwa.
W rozpoczętych wczoraj trzydniowych XV Wrocławskich Dniach Duszpasterskich bierze udział kilkuset duszpasterzy i katechetów z całej Polski. Konferencję "Tożsamość chrześcijańska w zsekularyzowanym świecie" zorganizował miejscowy Papieski Wydział Teologiczny. Stało się już tradycją, że zawsze w czasie Wrocławskich Dni Duszpasterskich prezentowany jest duszpasterzom i katechetom program najbliższego roku duszpasterskiego. Przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, poinformował, że będzie on przebiegał pod hasłem "Kościół domem i szkołą Komunii" i ma być realizowany w ciągu trzech lat. Mottem pierwszego roku będą słowa: "We wspólnocie z Bogiem", a kolejnych: "Kościół naszym domem" i "Być solą ziemi".
Marek Zygmunt, Wrocław
Nasz Dziennik 2010-08-24
Autor: jc