Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polska w modlitwie pamiętająca

Treść

Pamięć o 96 ofiarach tragicznego lotu rządowego tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, jest ciągle bardzo żywa, często wypełniona bólem po tych, którzy odeszli, i pustką tam, gdzie ich zabrakło. Dzisiaj może ją wypełnić często tylko modlitwa. Msze św., czuwania modlitewne, montaże słowno-muzyczne i inne inicjatywy upamiętnią w kościołach w całej Polsce 1. rocznicę katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku. W wielu miejscach zostaną odsłonięte tablice pamiątkowe.
- Wszyscy doskonale wiemy, że dla każdego polskiego serca wydarzenie z 10 kwietnia 2010 roku jest otwartą raną i wielkim bólem, ale nie znaczy to, że mamy zrezygnować i dać się ogarnąć całkowitej apatii - podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. Czesław Wala, kustosz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie. - Potrzeba głębokiej refleksji, a te refleksje rodzą się z modlitwy ogarniającej wszystkie ofiary na czele z parą prezydencką, a także ich rodziny i całą naszą Ojczyznę - dodaje. W kałkowskim sanktuarium od pierwszych miesięcy po katastrofie organizowana jest modlitwa w intencji ofiar katastrofy i w intencji naszej Ojczyzny. Tam też powstało oratorium ku pamięci wszystkich, którzy zginęli 10 kwietnia w Smoleńsku. Jak wyjaśnia ksiądz kustosz, w sobotę wieczorem, w 71. rocznicę mordu katyńskiego, odbędzie się czuwanie modlitewne, a w niedzielę Mszę św. o godz. 10.00 w intencji ofiar katastrofy poprzedzi montaż słowno-muzyczny. Msze Święte w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu będą celebrowane we wszystkich kościołach naszej Ojczyzny. Centralna Eucharystia będzie sprawowana 10 kwietnia w warszawskiej archikatedrze o godz. 13.00. Mszy św. będzie przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a kazanie wygłosi ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. W uroczystości wezmą udział rodziny i najbliżsi tych, którzy zginęli. W Krakowie na Wawelu ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, odprawi Mszę św. o godz. 10.00. Uroczystości na Jasnej Górze rozpoczną się o godz. 16.15 w bazylice nabożeństwem Gorzkich Żali, o godz. 17.00 rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem o. Dariusza Cichora, definitora generalnego zakonu paulinów. Po Mszy św. zostanie zaprezentowane "Misterium pasyjne - pamięć i wdzięczność ofiarom katastrofy smoleńskiej".
Do bazyliki Mariackiej w Gdańsku na Eucharystię w intencji ofiar sprawowaną o godz. 11.00 zaprasza ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Msza Święta w intencji Ojczyzny w rocznicę katastrofy smoleńskiej pod przewodnictwem ks. abp. Andrzeja Dzięgi, ordynariusza szczecińsko-kamińskiego, będzie odprawiona o godz. 12.00 w bazylice archikatedralnej w Szczecinie. Na 19.00 zaplanowano tam uroczyste Nieszpory za zmarłych w języku łacińskim. Uroczyste obchody odbędą się także w Świdnicy. O godz. 15.00 ks. bp Ignacy Dec odsłoni i poświęci tablicę pamiątkową poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu, jego małżonce i wszystkim ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem przy kaplicy cmentarza przy ul. Brzozowej. Główna Msza św. w intencji ofiar katastrofy rozpocznie się o godz. 20.00 w kościele Świętego Krzyża.
Pamięć o tragedii smoleńskiej jest żywa także wśród Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju. W wielu skupiskach Polonii na całym świecie, m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, we Francji i na Węgrzech, zaplanowano uroczystości i Msze św. w intencji ofiar, całej naszej Ojczyzny i wszystkich Polaków.
Maria Popielewicz
Nasz Dziennik 2011-04-08

Autor: jc