Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polska uruchomi nowe linie technologiczne do produkcji amunicji

Treść

Polska zamierza uruchomić nowe linie technologiczne do produkcji amunicji. Część środków na ten cel będzie pochodziła z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.

Polska będzie jednym z największych beneficjentów Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Otrzymamy rekompensatę za broń, którą przekazaliśmy Ukrainie. Do Wielkanocy mamy otrzymać około 300 mln euro, a w kolejnych miesiącach trafią do nas kolejne środki w wysokości 500-600 mln euro.

– W miejsce starszej broni, którą przekazywaliśmy na Ukrainę, będziemy mogli za europejskie pieniądze kupować bardzo nowoczesną broń, amunicję, tworzyć nowe linie technologiczne pod produkcję amunicji i różnych rodzajów broni – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Na unijnym szczycie uzgodniono, że Europejski Instrument na rzecz Pokoju będzie zwiększony nawet do 3,5 mld euro.

– Z tego większość środków trafi do Polski – zaznaczył szef polskiego rządu.

Środki wzmocnią przede wszystkim nasz przemysł zbrojeniowy.

– Pieniądze zostaną spożytkowane przede wszystkim na inwestycje w polskim przemyśle zbrojeniowym, które doprowadzą do tego, że broń będzie produkowana w naszym kraju w szerszym zakresie. Już dziś jest produkowana, ale ten zakres jest zbyt mały do naszych oczekiwań – oznajmił Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej.

Polska zamierza uruchomić nowe linie technologiczne do produkcji amunicji. W poniedziałek szef MON spotka się z komisarzem Unii Europejskiej ds. przemysłu i rynku wewnętrznego oraz pracownikami Zakładów Metalowych Dezamet w Nowej Dębie. Thierry Breton odwiedza obecnie unijne kraje, by zapoznać się z możliwościami zwiększenia produkcji ich przemysłów obronnych.

– Wykorzystaliśmy maksymalnie siły produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego, również Ukraina zamówiła u nas nowoczesną broń. Liczymy, że nasz potencjał jeszcze wzrośnie – zaakcentował szef MON.

Polska znajduje się wśród liderów państw wydających najwięcej na obronność. Według raportu NATO jesteśmy na czwartym miejscu spośród 30 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 26 marca 2023
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

Autor: mj