Polska potrzebuje debaty na temat transformacji energetycznej
Treść
W czwartek odbyło się posiedzenie Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. Do wniosków, jakie wyniknęły ze spotkania, należy m.in. konieczność prowadzenia szerokiej debaty publicznej na temat transformacji energetycznej oraz zasadność ciągłych inwestycji w sektor, w tym w elektrownie atomowe.
To już druga rada, która powstała i funkcjonuje z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. O kosztach polityki klimatyczno–energetycznej Unii Europejskiej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorców w perspektywie krótko i długoterminowej dyskutowali członkowie Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP.
– Dużo mówiliśmy o dyrektywie budynkowej, ale mało mówiliśmy o ETS2, czyli o europejskim systemie handlu emisjami, który będzie dotykał nasze gospodarstwa domowe już od 2027 roku. Nie będzie to tylko dodatkowa opłata ukryta w opłacie za energię, ale wszystko to, co dotyczy środków transportu, czyli wszystko, co jest poza ETS, będzie finansowane, a po 2030 roku nastąpi połączenie tych dwóch systemów, co dodatkowo zwiększy koszty – mówił Sławomir Mazurek przewodniczący Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP.
Ceny emisji dwutlenku węgla będą wzrastać.
– Dlatego trzeba podejmować działania, które będą wpływać na regulacje europejskie – stwierdził Sławomir Mazurek.
Potrzebne są działania, które wpłyną na zapisy Zielonego Ładu, ponieważ w jego przypadku podjęta została niewłaściwa ocena skutków regulacji. Przewodniczący Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP wskazał, że jedyne, co było wówczas brane pod uwagę, to wątpliwe zmiany klimatu.
– To, w jaki sposób wpłynie to na gospodarstwa, na konkurencyjność gospodarki UE – oznajmił przewodniczący Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP.
Za politykę klimatyczną Unii Europejskiej będziemy płacić coraz więcej. Wszystko przez plany Komisji Europejskiej, o których poinformowała w czwartek jej przewodnicząca.
– Nasze 90 proc. celu na rok 2040 wpiszemy do europejskiego prawa klimatycznego – wskazała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Ponowny wybór Ursuli von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej jest kontynuacją Zielonego Ładu, a w konsekwencji zwiększania polityki klimatycznej.
– Wybór Ursuli von der Leyen na szefową KE będzie kontynuacją Zielonego Ładu, zwiększaniem ambitnej polityki klimatycznej. To będzie realizacja tych trudnych spraw, które będą dotyczyć także Polski – akcentował Paweł Sałek, poseł PiS.
TV Trwam News
źródło: radiomaryja.pl, 19 lipca 2024
Autor: dj