Polska na plusie, ale...
Treść
Polska po opłaceniu składek na czysto otrzymała z budżetu UE w 2006 roku 3 mld euro, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w latach ubiegłych - wynika z przedstawionego wczoraj przez Komisję Europejską sprawozdania z realizacji ubiegłorocznego budżetu. 57 proc. środków z dostępnych 8,4 mld euro - tyle do początku września br. wykorzystała Polska z funduszy strukturalnych przewidzianych w budżecie Unii Europejskiej na lata 2004-2006. Oznacza to, że spożytkowaliśmy blisko 5 mld euro. Grozi nam jednak obcięcie środków z Funduszu Spójności - w ich wykorzystaniu jesteśmy na ostatnim miejscu. - Na administracjach krajów członkowskich spoczywa wielka odpowiedzialność. Jeżeli Polsce nie uda się poprawić absorpcji, wówczas straci środki - przestrzega komisarz ds. budżetu Dalia Grybauskaite.
Nasz kraj zajmuje piątą - po Malcie, Słowenii, Węgrzech i Estonii - pozycję pod względem wykorzystania funduszy strukturalnych wśród dziesięciu państw, które w 2004 r. wstąpiły do UE. Najgorzej w tym zestawieniu wypadły Cypr, Łotwa i Czechy, które wykorzystały odpowiednio 41, 46 i 46 proc. przewidzianych dla nich środków - poinformowała Komisja Europejska. Według danych Brukseli, w 2006 r. i w pierwszej połowie 2007 r. nastąpiła zdecydowana poprawa w absorpcji środków przewidzianych w ramach funduszy strukturalnych od roku 2005, kiedy to Eurostat poinformował, że Polacy wykorzystują zaledwie 18,5 proc. z całości przewidzianych dla nich środków.
Jednocześnie według najświeższych danych na temat absorpcji środków z unijnego Funduszu Spójności na lata 2004-2006 - przeznaczonych na realizację wielkich inwestycji w infrastrukturze i ochronie środowiska - Polska znajduje się na ostatniej pozycji pod względem ich wykorzystania. Tak więc choć nowe kraje poprawiły wykorzystanie funduszy strukturalnych, to jednak wisi nad nimi groźba utraty środków z Funduszu Spójności - dotyczy to zwłaszcza Polski. Komisarz ds. budżetu zapowiedziała: - Niebezpieczeństwo jest jasne. Nie będzie żadnych wyjątków dla żadnego z państw.
W budżecie europejskim na lata 2007-2013 dla Polski przewidziana jest kwota w wysokości 67,3 mld euro. Cieszy fakt, że więcej wykorzystujemy z budżetu UE, niż do niego wpłacamy - różnica ta wynosi 3 mld euro. Na pełne wykorzystanie szansy mamy jednak czas do 2010 roku.
Wojciech Tomaszewski, ML, PAP
"Nasz Dziennik" 2007-09-25
Autor: wa