Polska liczy na aktywność prezydencji niemieckiej w Radzie Europejskiej
Treść
26 września 2006 r. Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Krawczyk przyjął doradcę ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Kanclerz RFN Christopha Heusgena.
Podczas spotkania omówiono stan przygotowań do szczytu Trójkąta Weimarskiego, zaplanowanego na 5 grudnia br. Uzgodniono, że kolejne konsultacje w tym zakresie odbędą się w listopadzie br. w Warszawie w formacie niemiecko-francusko-polskim. Ponadto dyskutowano na temat aktualnego stanu stosunków polsko-niemieckich. W opinii rozmówców, dialog polsko-niemiecki musi być nakierowany również na te obszary współpracy, które wymagają ścisłego współdziałania obu krajów, zarówno w wymiarze bilateralnym, jak i międzynarodowym. Jak podkreślono, problematyka bezpieczeństwa energetycznego jest obecnie polem do takiej współpracy w Europie.
Christoph Heusgen przedstawił priorytety zbliżającego się przewodnictwa Niemiec w Radzie Europejskiej. Minister Andrzej Krawczyk zaznaczył, że Polska liczy na aktywność i inicjatywy prezydencji niemieckiej w sferze stosunków zewnętrznych, zwłaszcza w wymiarze wschodnim. Doradca Kanclerz RFN poinformował również o wynikach francusko-rosyjsko-niemieckich konsultacji, które odbyły się w 23 września br. w Compiegne pod Paryżem. Dyskusja dotyczyła także najważniejszych wydarzeń międzynarodowych, zwłaszcza kwestii Iranu, sytuacji na Bliskim Wschodzie, w Afganistanie, Republice Demokratycznej Kongo oraz na Bałkanach.
"Kancelaria Prezydenta RP" 2006-09-27
Autor: wa