Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polska historia na londyńskim ekranie

Treść

Z inicjatywy Muzeum Historii Polski w Warszawie przy współudziale Filmoteki Narodowej w Warszawie oraz Imperial War Museum w Londynie powstał pomysł wyjątkowego przeglądu filmowego "Polish Paths to Freedom". W muzealnym kinie Imperial War Museum w Londynie od 1 września do 12 października 2007 r. odbywać się będą seanse pierwszej części przeglądu - "Frist to flight".

Dzięki prezentacjom filmowym towarzyszącym projektowi "Polish Paths to Freedom" brytyjska publiczność będzie mogła zapoznać się z prawdziwą historią Polski i Europy Wschodniej w XX wieku, z wydarzeniami, które od wybuchu II wojny światowej prowadziły nasz kraj od hitlerowskiej i stalinowskiej dyktatury do upragnionej wolności i demokracji. Organizatorzy przewidują, że filmy obejrzy około 2 tys. widzów. W promowanie inicjatywy włączył się Instytut Polski w Londynie i Ambasada Polska w Wielkiej Brytanii.
Prezentowane podczas przeglądu "Frist to flight" filmy to ekranizacje archiwalne z lat 1939-1945 ze zbiorów Imperial War Museum. Wiele z nich stanowi bezcenne źródło informacji, niezwykle rzadko pokazywane na ekranach. Są wśród nich produkcje brytyjskie nakręcone specjalnie na zamówienie Polskiego Rządu na Uchodźstwie w Londynie, ale również filmy brytyjskie. W repertuarze pojawiają się dwa archiwalne filmy niemieckie, z czego jeden nakręcony na zamówienie nazistowskiego Ministerstwa Propagandy, a drugi autorstwa anonimowego niemieckiego żołnierza na zgliszczach Warszawy.
Fabuły filmów przygotowanych ze strony polskiej związane są z wydarzeniami II wojny światowej i udziałem w niej Polaków, m.in. z przebiegiem kampanii wrześniowej 1939 roku. Są to np. "Westerplatte" czy "Gdziekolwiek jesteś, panie prezydencie...". Zaprezentowany zostanie również film zrealizowany w 1990 r. "Las katyński", poświęcony zbrodni katyńskiej - wymordowaniu przez NKWD ok. 20 tysięcy oficerów polskiej armii, internowanych przez Rosjan, co było konsekwencją agresji Związku Radzieckiego na Polskę.
W części "First to Fight" pokazane będą też filmy osnute wokół akcji jednego z najsilniejszych w okupowanej Europie ruchów oporu - Polskiego Państwa Podziemnego; będą to np. "Akcja pod Arsenałem", "Giuseppe w Warszawie". Wyemitowane zostaną też dokumenty przedstawiające walkę Polaków na frontach całego świata, m.in. "Bitwa o Monte Cassino" - dwuczęściowy film przybliżający jeden z największych sukcesów polskiego oręża w walce z Niemcami poza Polską, "Bitwę o Anglię" i "Sekret Enigmy" - film fabularny odsłaniający polski udział w złamaniu kodów szyfrujących niemiecką korespondencję wojenną, który miał duży wpływ na przebieg całej II wojny światowej.
Planowana na rok 2008 druga część przeglądu - "Za żelazną kurtyną", będzie prezentować filmy oddające atmosferę życia w Polsce pod sowiecką okupacją już po zakończeniu II wojny światowej, a trzecia i ostatnia "Iskry nadziei" w zamierzeniu stanowi próbę odtworzenia kolejnych etapów w wyzwalaniu się polskiego społeczeństwa z więzów komunistycznej dyktatury, od śmierci Stalina do końca lat 80. XX wieku.
Przegląd "Polish Paths to Freedom" koresponduje z projektem edukacyjnym Muzeum Historii Polski dotyczącym losów Armii Andresa, który odbędzie w londyńskim IWM w dniach 29-30 września 2007 roku. Celem projektu "Armia Andersa" jest ukazanie związków polsko-brytyjskich i zwrócenie uwagi publiczności brytyjskiej na skomplikowane losy Polaków w czasie II wojny światowej, szczególnie ewakuację wojska i ludności cywilnej na Bliski Wschód, powstanie tam Armii Andersa i tzw. Małej Polski oraz na powojenne losy żołnierzy Armii Andersa.
Zgromadzone materiały staną się punktem wyjścia do zadań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.
Małgorzata Jędrzejczyk
"Nasz Dziennik" 2007-08-28

Autor: wa