Polska broni wiary i rodziny
Treść
Od 11 do 13 maja przyszłego roku odbędzie się w Warszawie IV Światowy Kongres Rodziny. - Polska jest bastionem wiary i wartości rodziny, może wskazać drogę do prorodzinnego odrodzenia w całej Europie, gdzie większość krajów Unii Europejskiej poszła w kierunku sekularyzacji - powiedział Allan C. Carlson, założyciel i sekretarz generalny tej organizacji podczas zakończonej w niedzielę trzydniowej sesji komitetu przygotowawczego kongresu.
Światowy Kongres Rodziny w formie działającej stale organizacji powstał w 1997 r. w odpowiedzi na antyrodzinne trendy występujące w wielu krajach. Jest forum prezentacji światowych systemów rodzinnych opartych na wierze. Kongres wspiera w Polsce narodowa sieć organizacji prorodzinnych, naukowców i grup politycznych dążących do przywrócenia rodzinie należnego jej miejsca w strukturze społecznej. - Dzięki temu kongresowi powstały komisje ds. rodziny w polskim parlamencie i również dzięki tej organizacji dziś możemy mówić o polityce prorodzinnej - stwierdził senator Antoni Szymański (PiS), przewodniczący senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Poinformował również, że polski parlament interesuje się działaniami światowej organizacji i w przeddzień przyszłorocznego wydarzenia zaprosi na warszawski kongres polityków z różnych krajów.
Warszawską sesję prowadziła szefowa komitetu przygotowawczego w Warszawie Katarzyna Mazela, wielokrotna reprezentantka rządu polskiego w sprawach kobiet i rodziny. W obradach uczestniczyło wielu zagranicznych gości. Prezes amerykańskiej organizacji Concerned Woman for America Janice Crouse podkreśliła, że szczególną rolę w budowaniu rodziny odgrywają media mające ogromny wpływ na społeczeństwo. Obecny był także specjalny ambasador ONZ ds. rodziny dr Farooq Hassan reprezentujący Pakistan. Jest on członkiem Komitetu Światowego Kongresu Rodziny. W swojej wypowiedzi wyraził "pełen podziw dla Polski, która walczy o rodzinę i wiarę i to jej właśnie musimy oddać hołd". Marie-Claire Hernandez z Meksyku, członek organizacji na rzecz rodziny Familiaris y Sociedad, stwierdziła, że na IV Kongresie należałoby skierować pomoc zwłaszcza do ludzi młodych, wykształconych. - W imieniu reszty świata wzywam Polskę, aby ratowała wszystkie nasze dzieci - dodała. Ostatni kongres odbył się właśnie w Meksyku, wzięło w nim udział 3200 delegatów z 75 krajów. Dwa wcześniejsze miały miejsce w Genewie i Czechach.
Światowy Kongres Rodziny jest przede wszystkim spotkaniem naukowców, ekonomistów, polityków, działaczy pozarządowych oraz osób wspierających rodziny. Bazuje na doświadczeniu i zdobytej wiedzy. Każdy z uczestników będzie mógł wypowiedzieć swoje poglądy i zaprezentować konkretne projekty mające wpłynąć na poprawę polityki społecznej służącej rodzinie oraz ukazać jej pełną wartość. Przyszłoroczną dyskusję ukierunkują takie zagadnienia, jak: znaczenie małżeństwa, dzieci, rodzina i społeczeństwo, zagrożenia rodziny, kontrola urodzeń, media i rodzina, rodzina i globalizacja, rodzina jako skuteczna instytucja w przeciwdziałaniu ubóstwu, udział rodzin w gospodarce narodowej, polityka prorodzinna, jak religia wspiera naturalną rodzinę.
W Polsce działają tzw. lokalne komitety przygotowawcze - między innymi w Warszawie i Łodzi. Organizację kongresu wspierają liczne grupy pro life i stowarzyszenia katolickie, np. Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie w Łodzi.
Kamila Pietrzak
"Nasz Dziennik" 2006-05-09
Autor: ab