Polscy tułacze
Treść
Losy polskiej ludności cywilnej, która w 1942 roku opuściła ZSRS wraz z armią gen. Władysława Andersa, to jeden z najbardziej niezwykłych rozdziałów polskiego exodusu. Rozdział ten spróbował przybliżyć łódzki oddział IPN, który w Centralnym Muzeum Włókiennictwa zorganizował wystawę "Ocaleni z 'nieludzkiej ziemi' - losy uchodźstwa polskiego z ZSRS w latach 1942-1950". Na ekspozycji znalazły się fotografie, dokumenty, a także osobiste pamiątki zesłańców.
Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz oryginalnego, z tamtego okresu filmu o losach polskich dzieci, które znalazły się w krajach Bliskiego Wschodu, Afryce i Nowej Zelandii. Został on udostępniony przez archiwum wytwórni filmów dokumentalnych.
- Ekspozycja skierowana jest głównie do młodzieży - powiedział nam jeden z organizatorów Artur Ossowski z łódzkiego IPN. Po wystawie oprowadzają pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, którzy opowiadają zwiedzającym historię Polaków zesłanych do Związku Sowieckiego.
Wystawę będzie można oglądać w Łodzi do końca września, potem powędruje ona do Warszawy, a na początku 2006 r. - do Chicago.
AS, Łódź
"Nasz Dziennik" 2005-09-20
Autor: ab