Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polscy mediewiści w Lublinie

Treść

Od poniedziałku trwa w Lublinie II Kongres Mediewistów Polskich. Obradują na nim przedstawiciele wielu dziedzin nauki - łącznie ponad trzystu mediewistów ze wszystkich ośrodków naukowych kraju. W programie znalazło się ponad 160 referatów. Dziś ostatni dzień Kongresu. Od godz. 9.00 na KUL i UMCS przewidziane są jednoczesne obrady w czterech sekcjach tematycznych i w trzech grupach referatów indywidualnych. Kongres zostanie zamknięty o godz. 17.00 w auli KUL.

Wśród badaczy zajmujących się średniowieczem znajdziemy historyków, literaturoznawców, historyków filozofii, prawa, teologów, archeologów, historyków sztuki, muzykologów, muzealników, archiwistów, bibliotekoznawców. Duża rozpiętość tematyczna głoszonych w Lublinie referatów, dotyczących zarówno zagadnień ogólnych, jak i - w znacznej mierze - problemów szczegółowych, składa się na interesujący obraz epoki. Lubelski Kongres zakłada tę interdyscyplinarność.
Inaugurująca spotkanie mediewistów sesja plenarna poświęcona była problematyce nauczania siedmiu sztuk wyzwolonych w średniowiecznej Polsce - artes liberales (charakterystycznego dla tej epoki, a ukształtowanego w starożytności, systemu uniwersalnego nauczania obejmującego trivium - gramatykę, retorykę, dialektykę, i quadrivium - arytmetykę, geometrię, astronomię, muzykę).
W poszczególnych sekcjach tematycznych omawiano już m.in. metody interpretacji źródeł do historii średniowiecza (pisanych, obrazowych, archeologicznych), znaczenie średniowiecznych pograniczy, władzę w państwie krzyżackim, przedstawiano wyniki badań nad średniowieczną architekturą, złotnictwem czy nad warsztatem malarskim. Naukowcy informowali o najnowszych badaniach nad literaturą i historią sztuki polskiego średniowiecza. Dziś wypowiedzą się jeszcze archeolodzy (m.in. na temat stanu badań nad zespołami klasztornymi, katedrami, kolegiatami, zamkami) i historycy sztuki (będzie to przegląd aktualnie prowadzonych badań). W pozostałych dwóch sekcjach badacze mówić będą o przełomie w życiu wczesnośredniowiecznej Słowiańszczyzny i o tym, jak powstawał średniowieczny klasztor. W 3 grupach referatów indywidualnych program przewiduje jeszcze 19 wystąpień.
Podczas Kongresu czynna jest wystawa (KUL, sala 142) zatytułowana "Kościół w Polsce i Europie Środkowej w ujęciu kartograficznym".
ES

"Nasz Dziennik" 2005-09-21

Autor: ab