Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polscy górnicy w Kaczyce

Treść

Już w piątek w Muzeum Żup Krakowskich odbędzie się sesja "Polscy górnicy w rumuńskiej Kaczyce". W czasie spotkania w Sali Gotyckiej Zamku Żupnego zostanie wygłoszonych kilka referatów. Corneliu Zup, dyrektor Kopalni Soli Kaczyka, będzie mówił na temat tejże kopalni, a Kazimierz Longher (Kaczyka/Suczawa) ze Stowarzyszenia Dom Polski Suczawa wygłosi referat zatytułowany "Opieka nad Polonią w Kaczyce ze strony Stowarzyszenia Dom Polski w Suczawie od 1903 r. do dnia dzisiejszego". Podczas sesji wystąpią również Kazimierz Jurczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Marcin Marynowski z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka przy współpracy z Kopalnią Soli Kaczyka i Stowarzyszeniem Dom Polski w Suczawie przygotowało także wystawę, której celem jest przedstawienie Kaczyki, ośrodka produkcji soli na Bukowinie w Rumunii, założonego ok. 200 lat temu przez polskich górników, a także jego powiązań z kopalniami w Wieliczce i Bochni. Warto zaznaczyć, że do dziś istnieje tam Polonia żywo zainteresowana sprawami kraju. Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. przedsiębiorstwo solne od okresu funkcjonowania jako warzelnia do utworzenia kopalni soli, jego znaczenie dla miejscowego okręgu, sylwetki zasłużonych wieliczan pracujących w Kaczyce (należeli do nich m.in. Erazm Barącz, Leon Cehak, Jan Fertsch, Wincenty Gruszecki), życie Polaków w Kaczyce od początków okresu zasiedlania do czasów współczesnych, szkoła, Dom Polski oraz parafia rzymskokatolicka.
Problemy zilustrują obiekty związane z kopalnią i tworzącymi ją ludźmi, m.in. plany kopalni soli w Kaczyce (XIX i XX w.), przestrzenna makieta kopalni, narzędzia pracy, archiwalne fotografie i dokumenty, sylwetki górników związanych z Kaczyką i Wieliczką, a także obiekty związane z obecną tam Polonią: piękne oryginalne stroje bukowińskie i przedmioty codziennego użytku.
Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z Rumunii - z kopalni soli w Kaczyce, muzeum przy kopalni, organizacji polonijnej oraz zbiorów prywatnych rumuńskich i polskich, a także z Polski - z Archiwum Księży Misjonarzy w Krakowie, Archiwum Państwowego w Bochni, Biblioteki Jagiellońskiej, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Żup Krakowskich.
Wystawa będzie czynna do stycznia 2005 roku.
Małgorzata Pabis, Wieliczka

"Nasz Dziennik" 11-10-2004

Autor: Ku8a