Polscy biskupi zaapelowali o obronę życia dzieci nienarodzonych
Treść
O obronę życia nienarodzonych dzieci i przeciwstawienie się kulturze „degradacji człowieka i świata” apelowali ks. biskupi podczas czwartkowych uroczystości Bożego Ciała w Polsce. Pasterze Kościoła w roku 100-lecia niepodległości Polski przypominali też o korzeniach i wartościach chrześcijańskich, na których wyrosła nasza ojczyzna.
W Poznaniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki przypomniał, że zabijanie dzieci w łonie matki nie jest kwestią światopoglądową oraz że zło nie staje się dobrem tylko dlatego, że popiera je większość obywateli. Metropolita poznański nawiązując do wyniku irlandzkiego referendum w sprawie tzw. aborcji wskazał, że jest to przestroga dla Polaków.
– Wynik referendum dowodzi, że w Irlandii w dyskursie politycznym zdobywa przewagę efekt kultury skrajnego indywidualizmu, czyli egoizm, w którym nie liczy się drugi człowiek, ale własna pomyślność, własny dobrobyt, kosztem praw innych ludzi. Wynik tego referendum powinien skłonić Polaków do jeszcze intensywniejszej obrony życia, aby ta sytuacja nie powtórzyła się w naszej ojczyźnie, by życie było bardziej chronione, wspomagane i promowane – zaznaczył przewodniczący KEP.
Ks. abp Stanisław Gądecki zauważył, że ochronie dziecka poczętego w Polsce nie sprzyja opinia Biura Analiz Sejmowych do projektu Zatrzymaj aborcję. Dodał, że prawnicy zastosowali tam retorykę wyjętą z nazistowskiej akcji T4, gdzie uzasadniano konieczność fizycznej likwidacji osób ułomnych.
W Gdańsku tamtejszy metropolita ks. abp Sławoj Leszek Głódź podczas homilii upominał się o zachowanie wartości chrześcijańskich w ojczyźnie. „Polska nie zginęła, bo wsłuchała się w mowę przeszłości, która pozwoliła i pozwala jej wciąż na zachowanie wolności ducha” – mówił.
– Trzeba wciąż pamiętać, że jesteśmy przedmurzem chrześcijaństwa – antemurale christianitatis. I niech wciąż pozostaną Gdańsk i ojczyzna nasza bastionem wiary i ziemią nadziei, ziemią Chrystusa i Jego Matki, i niech wciąż będzie ziemią błogosławieństw, skąd powiał wiatr Ducha – zaznaczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź.
Uroczystości Bożego Ciała na Jasnej Górze przewodniczył ks. abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski w homilii przypomniał, że świat, w którym żyjemy, odrzuca prawdę o swoich odniesieniach do Boga, zapomina o źródle. Wskazał też na wulgaryzm, jakim epatuje współczesna kultura. Przywołał m.in. spektakl pt. „Klątwa” i wskazał na konieczność czerpania siły od Boga.
– To jest nowa kultura degradacji człowieka i świata. Ona jest już obecna u nas. Czy mamy siłę przeciwstawić się temu prądowi? Widzimy, że przenikanie się tych pseudokultur jest dzisiaj niezmiernie silne i trzeba mieć siłę Eucharystii, Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, aby to wszystko przezwyciężyć – mówił ks. abp Wacław Depo.
Słów Pasterzy Kościoła w Polsce wysłuchali m.in. mieszkańcy poszczególnych miast w kraju, przedstawiciele władz oraz parlamentarzyści – uczestnicy procesji eucharystycznych.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 31 maja 2018
Autor: mj
Tagi: Ks. abp Stanisław Gądecki ks. abp Sławoj Leszek Głódź ks. abp. Wacław Depo ochrona życia