Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polsce potrzeba specjalistów

Treść

Już od początku marca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej rozpoczną się zajęcia na nowym, prestiżowym kierunku studiów podyplomowych z zakresu polityki ochrony środowiska - kompensacji przyrodniczej. Dwusemestralne studia są dostępne dla absolwentów kierunków przyrodniczych z dyplomami licencjackimi, inżynierskimi lub magisterskimi. Na zakończenie studiów w ramach prac dyplomowych będą oni przygotowywać projekty dotyczące kompensacji przyrodniczej przy realizacji konkretnych inwestycji na obszarze objętym programem Natura 2000. Studia są organizowane we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Ta dotacja to nie jest żaden przywilej. Podjęliśmy się tego zadania, korzystając z obowiązującego prawa, ponieważ zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej jest obecnie ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. A Polsce wciąż brakuje ludzi o wysokich kwalifikacjach. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom również z myślą o studentach. Zależy nam na tym, aby płacili za naukę jak najmniej, a ta dotacja zmniejsza opłatę o połowę - zaznacza założyciel WSKSiM ojciec Tadeusz Rydzyk.



Jak ustalił "Nasz Dziennik", Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu nie jest jedyną niepubliczną uczelnią, która otrzymała takie dofinansowanie. O wsparcie finansowe dla projektów związanych z programem zrównoważonego rozwoju mogły starać się wszystkie polskie wyższe uczelnie i wiele z nich takie dofinansowanie otrzymało.
- W ramach realizacji programu zrównoważonego rozwoju wszystkie uczelnie, które chciały pozyskać środki na konkretne działania, otrzymały takie dofinansowanie. Co bardzo istotne - program, który został przedstawiony przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, był programem bardzo dobrym. Myślę, że decyzja o dofinansowaniu przez Narodowy Fundusz jest decyzją słuszną - twierdzi prof. Jan Szyszko, minister środowiska w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
Polityka ochrony środowiska - kompensacja przyrodnicza to kolejna innowacja w kształceniu studentów i absolwentów szkół wyższych wprowadzana w tym roku w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Na terenie uczelni funkcjonuje Zakład Polityki Ochrony Środowiska, a jak powiedział nam ojciec dr Krzysztof Bieliński, rektor WSKSiM - w ostatnim roku na terenie uczelni zorganizowano szereg naukowych sympozjów poświęconych ochronie środowiska; ostatnie odbyło się 15 grudnia i dotyczyło ochrony bioróżnorodności w Polsce.
Już od 1 marca ruszą studia podyplomowe na kierunku polityka ochrony środowiska - kompensacja przyrodnicza. Jak poinformowano na stronach internetowych Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, termin składania podań mija 15 lutego. - Będą to studia jednoroczne, dwusemestralne, adresowane do absolwentów kierunków przyrodniczych. Chcemy je prowadzić przez najbliższe trzy lata w okresie 2008-2011. Celem takiego kształcenia jest przygotowanie specjalistów posiadających wiedzę z zakresu ochrony środowiska, a także umiejętności niezbędnych do przygotowania projektów z zakresu kompensacji przyrodniczej - mówi ojciec rektor Krzysztof Bieliński.
O przyjęcie na studia podyplomowe mogą się ubiegać absolwenci kierunków przyrodniczych z dyplomami licencjackimi, inżynierskimi lub magisterskimi. W programie studiów, oprócz wykładów i ćwiczeń, przewidziano zajęcia terenowe, w czasie których słuchacze będą się uczyć rozpoznawania gatunków ptaków i gleb, a także zapoznawać z przykładami inżynierii ekologicznej w środowisku leśnym i wodnym oraz inwestycjami na obszarach Natura 2000. Na zakończenie nauki w ramach prac dyplomowych słuchacze będą przygotowywać projekty dotyczące kompensacji przyrodniczej przy realizacji konkretnych inwestycji na obszarze objętym programem Natura 2000.
- Wykształcenie specjalistów potrafiących świetnie przygotować projekt kompensacji przyrodniczej jest szczególnie ważne. Jeżeli na danym terenie objętym programem Natura 2000 dokonuje się jakichś inwestycji dofinansowywanych z funduszy unijnych, choćby takich jak budowa drogi, to niezbędne jest przedstawienie również projektu kompensacji przyrodniczej - tłumaczy rektor WSKSiM.
Studia mają rekomendację ministra środowiska. Kształcenie odbywać się będzie we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach prowadzonego przez niego programu "Wspieranie kształcenia kadr dla potrzeb rozwoju regionalnego". - Musieliśmy przedstawić bardzo konkretny projekt wydatkowania środków, a jego realizacja będzie skrupulatnie sprawdzana przez Fundusz - tłumaczy ojciec dr Krzysztof Bieliński. I dodaje: - Chcemy, żeby studenci mniej płacili za naukę, żeby ewentualnie mogli otrzymać bezpłatnie materiały edukacyjne. Wszystkie środki, które dostaniemy, muszą być wydane w ramach kształcenia na kierunku polityka ochrony środowiska - kompensacja przyrodnicza.
Zgodnie z założeniami Strategii Rozwoju Kraju na lata 2007-2015 polityka regionalna państwa w tych latach koncentrować się będzie na tworzeniu warunków dla wzrostu konkurencyjności wszystkich regionów w taki sposób, aby sprzyjać spójności ekonomicznej, społecznej i terytorialnej oraz dążyć do wyrównywania szans rozwojowych, przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Wymaga to przygotowania specjalistów, którzy będą posiadali wiedzę i umiejętności niezbędne do realizacji tych zadań.
WSKSiM oferuje obecnie kształcenie na następujących kierunkach: studia I stopnia - dziennikarstwo i komunikacja społeczna, politologia, kulturoznawstwo; studia I stopnia (inżynierskie) na kierunku informatyka; studia II stopnia (uzupełniające magisterskie) - politologia (specjalności: polityka społeczno-ekonomiczna, komunikacja i dziennikarstwo polityczne); studia podyplomowe - dziennikarstwo, zasady wykorzystania funduszy unijnych, relacje międzynarodowe i dyplomacja, grafika komputerowa i techniki multimedialne, zastosowanie informatyki w dydaktyce.
Jak zapowiedział niedawno ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i założyciel uczelni, także w tym roku wspólnie z amerykańską Fundacją Cywilizacji Zachodniej WSKSiM otworzy prowadzone za pośrednictwem internetu studia licencjackie z angielskim jako językiem wykładowym na kierunku kulturoznawstwo.
Wojciech Wybranowski
"Nasz Dziennik" 2008-01-03

Autor: wa