Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polonia mówi: Dość dyskryminacji

Treść

O wolność i tolerancję dla wszystkich - także dla katolików w Polsce, o możliwość nadawania w systemie cyfrowym dla jedynej ogólnopolskiej katolickiej telewizji apelowali Polacy mieszkający w Kanadzie. W pikiecie przed Konsulatem Generalnym RP w Toronto kanadyjska Polonia wyraziła swój sprzeciw wobec dyskryminacji katolickich środków społecznego przekazu i nieprzyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie.

"Telewizja Trwam i Radio Maryja to źródła prawdziwej informacji", "Rząd i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji muszą też przestrzegać prawa", "Stop dyskryminacji katolików w Polsce", "Stop dyskryminacji Telewizji Trwam" - z transparentami głoszącymi te hasła w sobotę, 11 lutego, przed siedzibą Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej przy Lakeshore Blvd. West w Toronto zgromadziła się Polonia kanadyjska. W ten sposób wyraziła swój sprzeciw wobec decyzji odrzucenia przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wniosku Telewizji Trwam o przyznanie miejsca na cyfrowym multipleksie. Pokojowy protest odbył się o godzinie 14.00, później uczestnicy pikiety wzięli udział we Mszy św. i spotkaniu.
- Przebieg protestu był spokojny, towarzyszyło mu dużo modlitwy i patriotycznych śpiewów - mówi o. Jacek Cydzik CSsR z Toronto. - Mimo 9-stopniowego mrozu i śniegu przed konsulatem zgromadziło się nadspodziewanie wiele osób - ponad 300. Niektórzy mieli do pokonania 190 czy 100 kilometrów - relacjonuje. Polacy przyjechali m.in. z London i z Barry, ale także z Hamilton, Whitby, Grimsby, Oakville, Mississauga i oczywiście z Toronto. Były również rodziny z dziećmi. - Chcemy wspólnie z Polonią przyłączyć się do obrony słowa i wolnych mediów w Polsce, aby Telewizji Trwam została przyznana koncesja na nadawanie w systemie cyfrowym. To telewizja, którą również tutaj oglądamy - mówi Dariusz Rzeszutek. - Będziemy bronić jej cały czas - dodaje jego syn Hubert. - Jesteśmy dziś wspólnie z Polską solidarni i chcemy oglądać Telewizję Trwam - dodaje z kolei Małgorzata Grzywna z Barry.
Kanadyjska Polonia skierowała specjalną petycję do konsula RP w Kanadzie Marka Ciesielczuka i poprosiła o przekazanie drogą dyplomatyczną żądań obywateli polskich mieszkających poza krajem. Przede wszystkim Polacy wzywają władze polskie do ochrony praw irówności wszystkich obywateli Rzeczypospolitej, do przestrzegania prawa i wykorzystania wszelkich prawnych i demokratycznych procedur w celu zwrócenia uwagi Krajowej Rady na konieczność przestrzegania norm prawnych. "Niech Rzeczpospolita Polska czerpie ze swych najchlubniejszych tradycji tolerancji i umiłowania wolności. Ufamy, że nie ma już powrotu do praktyk narzucanych nam siłą w ubiegłym stuleciu przez sowiecki totalitarny reżim komunistyczny", czytamy w petycji. W podpisanym przez uczestników pikiety liście Polacy wyrażają też całkowite poparcie dla stanowiska polskich biskupów wyrażonego w komunikacie Rady Stałej Episkopatu Polski, mówiącego, iż "wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa". Polacy mieszkający w Kanadzie utożsamiają się także ze stanowiskiem XV Kapituły Prowincjalnej Redemptorystów, która w komunikacie z 9 lutego zwraca uwagę, że "arbitralna odmowna decyzja" Krajowej Rady "wpisuje się w szerszy problem, który polega na systematycznym niszczeniu pluralizmu mediów w Polsce". Polonia solidaryzuje się również z wieloma organizacjami społecznymi oraz z ponad milionem Polaków w kraju i za granicą, którzy już złożyli swe podpisy pod listami protestacyjnymi.
Na zakończenie protestu, po podpisaniu petycji uczestnicy odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji tych wszystkich, którzy "zapomnieli, czym jest demokracja i poszanowanie podstawowych swobód i wolności obywatelskich", mówi o. Jacek Cydzik CSsR.
Dyskryminująca katolików i katolickiego nadawcę decyzja Krajowej Rady wywołała fale protestów nie tylko w kraju. Oburzyła także rodaków mieszkających poza Ojczyzną. W akcie sprzeciwu wobec wykluczenia katolickiej Telewizji z multipleksu, a tym samym w przyszłości pozbawienia wielu Polaków możliwości bezpłatnego odbioru, 11 i 12 lutego Polonia protestowała przed placówkami dyplomatycznymi w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Polonia zaapelowała również o przyłączenie się do protestu Polaków w kraju.

Agnieszka Gracz

Nasz Dziennik Poniedziałek, 13 lutego 2012, Nr 36 (4271)

Autor: au