Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Północnokoreański program atomowy wstrzymany

Treść

Ku zaskoczeniu światowych obserwatorów prowadzone w Pekinie przez sześć państw rokowania na temat programu atomowego Korei Północnej zakończyły się porozumieniem w sprawie "wstępnych działań na rzecz rozbrojenia atomowego Korei Północnej". W zamian za pomoc energetyczną Phenian zgodził się zakończyć swój program atomowy i wpuścić międzynarodowych ekspertów, by umożliwić im przeprowadzenie inspekcji.
- To korzystne dla procesu pokojowego w północno-wschodniej Azji oraz dla zbliżenia między poszczególnymi państwami porozumienie - uważa Wu Dawei, szef chińskiej delegacji, biorący udział w rozmowach odbywających się w Pekinie. Przyjęta wczoraj ugoda zawarta między Koreą Północną, Koreą Południową, Stanami Zjednoczonymi, Japonią, Rosją i Chinami to jednak - zdaniem obserwatorów - dopiero pierwszy krok do rozbrojenia Phenianu. Odpowiedzi na wiele decydujących pytań poznamy bowiem prawdopodobnie dopiero w czasie przyszłych negocjacji. - To na razie jedna faza denuklearyzacji - tłumaczy główny amerykański negocjator Christopher Hill. Kolejne rozmowy mają się rozpocząć już za miesiąc, dokładnie 19 marca.
Za zamknięcie w ciągu 60 dni elektrowni atomowej w Jongbion i umożliwienie światowym ekspertom przeprowadzenie tam kontroli Korea Północna dostanie 50 tys. ton oleju opałowego lub pomoc gospodarczą o równej wartości. Kolejne 950 tys. ton ropy otrzyma za podjęcie dalszych kroków, w tym za przedstawienie szczegółowych danych na temat plutonu, paliwa niezbędnego jako zapalnik do bomb atomowych, użytego np. w pierwszej próbie jądrowej w październiku ub.r. Dostanie także czysty prąd elektryczny o wartości 8,5 mld dolarów. Z kolei Stany Zjednoczone wykreślą Koreę Północną z amerykańskiej listy państw i organizacji terrorystycznych i stopniowo anulują sankcje wobec tego kraju. Ponadto USA i Korea mają rozpocząć rozmowy w sprawie normalizacji stosunków bilateralnych, choć na razie nie podano konkretnej daty. Dialog z Phenianem ma podjąć również Japonia, która zastrzega jednak, że nie zamierza brać udziału w żadnej akcji pomocowej dla tego kraju, dopóki ten całkowicie nie zarzuci programu atomowego.
Wczorajsze rozmowy koncentrowały się głównie wokół oświadczenia Phenianu wydanego we wrześniu 2005 roku. Wówczas to Phenian zapewnił, że zrezygnuje z programu nuklearnego w zamian za pomoc zagraniczną i gwarancje bezpieczeństwa. Później jednak ponad rok nie podejmował dalszego dialogu, po tym jak amerykański rząd zastosował sankcje wobec banku Banco Delta Asia w Makau, przez który Phenian finansował swoje transakcje.
Aneta Jezierska
"Nasz Dziennik" 2007-02-15

Autor: wa