Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polka nagrodzona w USA za ratowanie Żydów

Treść

Franciszka Halamajowa, Polka, która w czasie okupacji hitlerowskiej - narażając się na ogromne niebezpieczeństwo - ukrywała w swoim gospodarstwie Żydów, została odznaczona pośmiertnie przez Ligę Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League - ADL). Dotychczas nagrodę tę otrzymało zaledwie 20 osób.
Nagrodę odebrały w poniedziałek wnuczki bohaterki Grace Kucharzyk i Jolanta Steron, podczas posiedzenia Krajowego Komitetu Wykonawczego ADL w Palm Beach na Florydzie, gdyż Franciszka Halamajowa zmarła w 1960 roku. Polka została uhonorowana nagrodą Courage to Care Award, czyli przeznaczoną dla osób, które miały odwagę opiekować się Żydami, gdyż przez ponad dwa lata wraz z córką Heleną, ukrywała 13 żydowskich sąsiadów (trzech mężczyzn, pięć kobiet i pięcioro dzieci) z Sokala, nie bacząc na to, że na terenie gospodarstwa stacjonowali żołnierze niemieccy. - Podtrzymała honor ludzkości i sumienie świata - w ten oto sposób określił postawę Polki krajowy dyrektor ADL, Abraham H. Foxman. Wcześniej, bo w 1986 roku, także instytut Yad Vashem uznał Halamajową za "Sprawiedliwą wśród Narodów Świata", zaś w 2009 roku powstał film dokumentalny "No. 4 Street of Our Lady", który opowiada historię kobiety. Inspiracją do jego nakręcenia był pamiętnik Moshe Maltza, jednego z uratowanych przez Polkę i jej córkę Żydów.
Courage to Care Award, nagroda ustanowiona w 1987 roku przez Ligę Przeciwko Zniesławieniu, przyznawana jest osobom, które w czasie II wojny światowej ratowały Żydów. Dotychczas otrzymało ją ok. 20 osób, w tym Jan Karski - emisariusz Państwa Podziemnego, który przekazywał na Zachód informacje o ludobójstwie Żydów.
MBZ, PAP
Nasz Dziennik 2011-02-16

Autor: jc