Polityka a religia
Treść
Ukazał się kolejny tom studiów z cyklu Przyszłość Cywilizacji Zachodu, pt.: "Polityka a religia", wydany przez Fundację "Lubelska Szkoła Filozofii Chrześcijańskiej". Zebrane w nim rozprawy naukowe mówią m.in. o wadze kultury w dzisiejszym świecie.
Praca zbiorowa powstała na kanwie V Międzynarodowego Sympozjum "Polityka a religia", zorganizowanego przez Katedrę Filozofii Kultury KUL wraz z Fundacją "Lubelska Szkoła Filozofii Chrześcijańskiej" na KUL-u 28 kwietnia 2006 roku. W czasie trwania sympozjum w gronie naukowców rozważany był problem relacji polityki do religii w kontekście kultury, cywilizacji i filozofii, dawniej i dziś, na Zachodzie i na Wschodzie. W książce znaleźć można referaty profesorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, m.in. nestora polskiej filozofii o. prof. Mieczysława A. Krąpca, ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka, prof. Henryka Kieresia, prof. Piotra Jaroszyńskiego, profesorów ze Stanów Zjednoczonych - prof. Petera Redpatha (St. John's University), prof. Thomasa Michauda (Wheeling Jesuit University), a także kilkunastu innych znakomitych prelegentów.
We wstępie do książki prof. Piotr Jaroszyński, kierownik Katedry Filozofii Kultury KUL podkreśla: "We współczesnej cywilizacji zachodniej niebezpieczeństwo płynie ze strony polityki, która programowo dąży do ateizacji życia społecznego, starając się różnymi metodami pozbawić Kościół i religię jakichkolwiek wpływów. I faktycznie, na wielu obszarach Europy życie religijne po prostu zgasło. A przecież to właśnie Europa została uformowana i przeniknięta chrześcijaństwem, które wniosło nie tylko religię, ale również całą kulturę - dziedzictwo Grecji i Rzymu, opromienione blaskiem Ewangelii - cywilizując ludy do tej pory żyjące na stosunkowo niskim poziomie rozwoju".
Wszystkie referaty zebrane w niniejszej pracy warte są uważnego i dogłębnego przestudiowania. To materiał, który "wiele trudnych spraw pomoże wyjaśnić, zainspiruje do dalszych badań, stać się może przedmiotem dyskusji" - zaznacza prof. Jaroszyński. Zatrzymajmy się tutaj choćby nad tekstem o. prof. Mieczysława A. Krąpca, pt. "Religia wrogiem czy zwieńczeniem polityki: rozpad wspólnej kultury Europy". Ojciec profesor wyjaśnia w nim, że już okres "złotego średniowiecza" ujawnił groźne symptomy rozpadu świata chrześcijańskiego. Rozchodzenie się Kościoła Wschodu i Zachodu było widocznym dla niego znakiem rozpadania się wspólnej kultury Europy. "Upadek kultury chrześcijańskiej stał się faktem, a wraz z tym nastąpiło rozbicie Europy i wyzwolenie się sił i możliwości totalnego zniszczenia człowieka. Ideologie zajmujące miejsce religii staną się narzędziem 'usprawiedliwiającym' niegodziwość moralną władców i systemów społecznych" - pisze o. prof. Krąpiec.
Piotr Czartoryski-Sziler
Przyszłość Cywilizacji Zachodu, "Polityka
a religia", Fundacja "Lubelska Szkoła Filozofii Chrześcijańskiej", Lublin 2007, Katolicki
Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II,
Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin,
tel. (081) 445 40 38, e-mail:
fundacja@fundacja.hg.pl.
Książkę można będzie nabyć w Księgarni
"Naszego Dziennika":
w Warszawie, al. Solidarności 83/89
(w pobliżu placu Bankowego)
tel. (22) 850 60 20; e-mail: ksiegarnia.wawa@naszdziennik.pl w Krakowie,
ul. Starowiślna 49, 31-038 Kraków
tel. (12) 431 02 45 (możliwość realizacji zamówień telefonicznych); e-mail:
ksiegarnia@naszdziennik.pl.
"Nasz Dziennik" 2007-05-24
Autor: wa
Tagi: Polityka a religia