Polityczny parasol nad Mazurem
Treść
Posłowie wysłuchają dziś informacji o przebiegu postępowania karnego w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały. To jednak nie zadowala polityków LPR i Samoobrony, którzy domagają się powołania komisji śledczej w tej sprawie. Przemysław Gosiewski, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, twierdzi, że Edward Mazur korzystał z politycznego parasola, zaś rola byłej minister sprawiedliwości Barbary Piwnik w zwolnieniu domniemanego zleceniodawcy zabójstwa szefa polskiej policji w 2002 r. powinna zostać dokładnie wyjaśniona.
- Poruszałem wtedy tę sprawę z trybuny sejmowej. I widziałem, jak bardzo tą sprawą był zainteresowany Leszek Miller i ówcześni decydenci - mówił wczoraj Przemysław Gosiewski, przypominając kulisy zwolnienia przez prokuraturę w 2002 r. Edwarda Mazura. Polonijny biznesmen w 2002 r. został zatrzymany i przesłuchany w związku ze śledztwem w sprawie zabójstwa byłego komendanta głównego policji gen. Marka Papały, a następnie wypuszczony. Kilka godzin później bawił się na imieninowym przyjęciu u generała byłej SB Romana Kunika. Niewykluczone, że decyzja o zwolnieniu Mazura spowodowana była naciskami na prowadzących śledztwo prokuratorów. Badająca tę sprawę katowicka prokuratura uważa, że podstawy do zastosowania wobec Mazura tymczasowego aresztu były mocne. - Mazur ewidentnie korzystał z ochrony politycznej - twierdzi Gosiewski.
Choć w środę Sąd Federalny w Chicago odroczył postępowanie w sprawie ekstradycji Mazura do 15 listopada, to zdaniem Zbigniewa Wassermanna, koordynatora służb specjalnych, początek procedury jest obiecujący. - Szansa jest większa niż 50 procent - powiedział. Wassermann jest przekonany, że Mazur nie jest głównym odpowiedzialnym za śmierć gen. Papały. W wypowiedzi dla TVP1 nie wykluczył, że za całą sprawą może stać "znany polityk". Według Wassermanna, są dwa najbardziej prawdopodobne powody śmierci Papały. Pierwszy: wyłamał się ze "środowiska", które karze za to śmiercią, i drugi, bardziej możliwy - wiedza Papały stała się bardzo niebezpieczna dla "tego środowiska".
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w wypowiedzi dla radiowej Trójki podkreślił, że "wielkim sukcesem" jest już zatrzymanie Mazura i osadzenie go w areszcie i nie należy się spodziewać decyzji o ekstradycji w krótkim czasie. - Sprawą zajmuje się niezawisły sąd i mam nadzieję, że przy rozstrzyganiu sprawy będą brane pod uwagę tylko okoliczności związane z ustaleniami śledztwa prowadzonego w Polsce - powiedział, oceniając, że procedura ekstradycyjna może potrwać kilkanaście miesięcy. - Wysocy urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości USA nie mieli świadomości determinacji rządu polskiego w tej kwestii - zapewnił. Zdaniem ministra, Papała został zamordowany przez ludzi, którzy stwierdzili, że może "stać im na drodze". Oceniając projekt powołania komisji śledczej w sprawie zabójstwa komendanta głównego policji, zaznaczył, że "nie jest przeciwnikiem takiego rozwiązania". - Trzeba to jednak zrobić po zamknięciu śledztwa, bo działania komisji na jego obecnym etapie mogłyby dostarczyć amunicji obrońcom, nie mówiąc o tym, że dostarczyłyby poważny oręż obrońcom Mazura - ocenił Ziobro.
Dyrektor Centrum Analiz Prawnych Zrzeszenia Prawników Polskich dr Waldemar Gontarski powiedział nam, że z umów międzynarodowych wynika, iż w procedurze ekstradycji Mazura nie mamy do czynienia z pełnym postępowaniem dowodowym, ale z uproszczonym, i wystarczy jedynie uprawdopodobnienie popełnienia przestępstwa przez Mazura. Nie trzeba tego udowadniać przed amerykańskim sądem.
Dzisiaj w Sejmie posłowie wysłuchają informacji o przebiegu postępowania karnego w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały. Wniosek o to, by minister sprawiedliwości przedstawił posłom taki raport, złożyło PiS. - Informacje, jakie w ciągu ostatnich kilku dni pojawiały się we wszystkich mediach, są tak bulwersujące, że naszym zdaniem, opinia publiczna powinna otrzymać pełną, całościową informację ze strony ministra sprawiedliwości - powiedział Marek Kuchciński.
Wojciech Wybranowski, Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2006-10-27
Autor: wa
Tagi: edward mazur ekstradycja mazura fbi usa