Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Policja zbada DNA

Treść

Możliwość użycia wojska na terenie kraju bez wprowadzania stanu nadzwyczajnego stanie się faktem. Sejm przyjął ustawy o policji i o powszechnym obowiązku obrony, które zezwalają na użycie wojska w działaniach wspomagających policję. By wykorzystać żołnierzy, nie będzie trzeba wprowadzać stanu wyjątkowego, wystarczy jedynie, że ministrowie spraw wewnętrznych i obrony stwierdzą, że jest taka potrzeba, i wydadzą zgodę na użycie armii w kraju. Posłowie także wczoraj zadecydowali, że policjanci będą mogli bezinwazyjnie pobrać próbki do badań DNA bez zgody osób podejrzanych, oskarżonych czy skazanych.

Posłowie podczas głosowania odrzucili poprawkę Senatu do znowelizowanej ustawy o policji i o powszechnym obowiązku obrony, umożliwiającą premierowi wydanie decyzji o użyciu Żandarmerii Wojskowej do pomocy policji "w przypadku przewidywanego zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego". Znowelizowana ustawa zakłada, że w razie zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, jeśli okaże się, że siły policyjne są niewystarczające, minister obrony na wniosek ministra spraw wewnętrznych będzie mógł wydać decyzję o wsparciu wojskowym. Musiałby oczywiście niezwłocznie powiadomić premiera i prezydenta, od którego będzie zależało zatwierdzenie tej decyzji. Ustawa dopuszcza też możliwość samodzielnego działania jednostek wojskowych w razie zagrożenia terrorystycznego. W takim przypadku wojskowe jednostki specjalne mogłyby działać bojowo. Obecnie wojsko w sytuacjach nadzwyczajnych może podejmować jedynie działania pomocnicze, a użycie sił zbrojnych w kraju jest możliwe jedynie po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego. Ustawa trafi do prezydenta do podpisania.
Posłowie na wczorajszym posiedzeniu znowelizowali także ustawę o policji oraz kodeks postępowania karnego, umożliwiając funkcjonariuszom w celach identyfikacyjnych bezinwazyjne pobieranie próbek do badań DNA bez zgody osób podejrzanych, oskarżonych i skazanych. Policja będzie mogła też pobierać próbki od osób niepodejrzewanych, które pozostawiły ślady na miejscu przestępstwa. Próbki biologiczne i informacje dotyczące wyników będą przechowywane przez 20 lat, a w przypadku podejrzanych, oskarżonych i skazanych za zbrodnie przez 35 lat. Zdaniem projektodawców uchwalenie nowelizacji jest pilne, ponieważ jeśli przepisy uprawniające policjantów do pobierania próbek i zapewniające rozbudowę bazy danych DNA nie zostaną wprowadzone do połowy grudnia, Komisja Europejska zażąda zwrotu przyznanej na ten cel pomocy finansowej - 2,5 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Robert Popielewicz

"Nasz Dziennik" 2004-11-26

Autor: kl