Polegli za wolność naszą i waszą
Treść
Modlimy się za tych, którzy w imię pokoju i miłości do współbraci Norwegów i całej Europy podjęli walkę z hitlerowskim najeźdźcą - powiedział ks. bp Tadeusz Płoski, ordynariusz polowy, podczas uroczystych obchodów 67. rocznicy udziału Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich i Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej w walkach o Narwik.
Po Mszy św. w intencji poległych żołnierzy, której przewodniczył ks. bp Płoski, odbył się apel poległych. Wcześniej złożono wieńce na mogiłach polskich żołnierzy w Narwiku i przy pomniku marynarzy na Grom Platz.
W sobotę przed ratuszem w Narwiku odbyły się wspólne polsko-norweskie uroczystości.
- Przybyliśmy tu po to, aby się pochylić nad mogiłami żołnierzy polskich i alianckich; wszyscy oni polegli w tej samej sprawie - w obronie swej ojczyzny i w obronie Europy śmiertelnie zagrożonej przez hitlerowskie Niemcy - powiedział Janusz Krupski, kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. - Narwik był pierwszym miejscem, gdzie żołnierze koalicji wspólnie walczyli i wspólnie ginęli - dodał. - Bardzo cenimy to, że wysocy przedstawiciele państwa polskiego i Kościoła celebrują tradycję wyzwolenia Narwiku - oświadczył burmistrz miasta Olav Sigurd Alstad.
Pod koniec uroczystości Krupski wręczył medale "Pro memoria" kilkudziesięciu osobom i instytucjom norweskim w podziękowaniu za pamięć i opiekę nad grobami polskich żołnierzy. Następnie podczas rejsu statkiem polska delegacja zrzuciła wieniec w miejscu zatonięcia ORP "Grom". - To są bohaterowie; co mogli, dali Ojczyźnie, dzięki nim Polska jest dziś wolna - powiedział po tej ceremonii wzruszony Franciszek Reschke, były marynarz z niszczyciela ORP "Błyskawica", która wraz z "Gromem" i "Burzą" uczestniczyła w działaniach w okolicach Narwiku.
Organizatorem norweskich uroczystości był Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zenon Baranowski, Narwik
"Nasz Dziennik" 2007-06-11
Autor: wa
Tagi: narwik