Polak we władzach Wilna
Treść
Dzisiaj w Wilnie odbędzie się pierwsze posiedzenie rady samorządu miejskiego wyłonionej w ostatnich wyborach samorządowych. Głównym punktem inauguracyjnego posiedzenia staną się wybory władz miejskich. Zgodnie z umową koalicyjną, podpisaną pomiędzy Akcją Wyborczą Polaków na Litwie, Litewską Partią Socjaldemokratyczną oraz partią Porządek i Sprawiedliwość, stanowisko wicemera powinien objąć przedstawiciel polskiej partii.
Zgodnie z wynikami wyborów, w radzie miasta stołecznego, liczącej 51 radnych, zasiądą przedstawiciele siedmiu partii. Największą frakcję posiada partia byłego prezydenta Litwy Rolandasa Paksasa - Porządek i Sprawiedliwość (14 radnych). Już kilka dni po wyborach AWPL, która uzyskała sześć mandatów, zawarła porozumienie z partią R. Paksasa o współpracy w radzie miejskiej. Po długich pertraktacjach do sojuszu dwóch partii dołączyli socjaldemokraci.
W ten sposób koalicja trzech partii, licząca 26 głosów, uzyskała większość w radzie miejskiej. Zgodnie z umową koalicyjną, merem miasta zostanie reprezentant partii Porządek i Sprawiedliwość, natomiast przedstawiciele polskiej partii oraz socjaldemokratów mają objąć stanowiska wicemerów. W ten sposób po raz pierwszy w najnowszej historii Wilna jedne z najwyższych stanowisk w mieście będzie pełnił Polak. Ponadto umowa koalicyjna gwarantuje polskiej partii objęcie stanowiska wicedyrektora administracji oraz zwierzchnictwa w kilku komitetach rady miejskiej. Porozumienie koalicyjne gwarantuje także realizację podstawowych założeń programu wyborczego AWPL, dotyczących zwrotu ziemi prawowitym właścicielom, przekazania polskim organizacjom przedwojennego majątku, zachowania w stolicy sieci polskich szkół, rozwoju infrastruktury w dzielnicach miejskich zamieszkiwanych przez mniejszości narodowe.
Andrzej Kołosowski, Wilno
"Nasz Dziennik" 2007-04-16
Autor: wa