Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polacy spożywają coraz więcej alkoholu

Treść

Problem alkoholowy wśród Polaków nasilił się po pandemii koronawirusa. Rząd mówi, że podejmie kolejne kroki, by przeciwdziałać temu niebezpiecznemu trendowi.

Polska znajduje się w niechlubnej czołówce państw pod względem spożycia alkoholu. Z raportu Instytutu Jagiellońskiego wynika, że Polak wypija średnio 12 litrów czystego alkoholu. Tyczy się to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

– Do 17. roku życia 67 procent Polaków spożyło swój pierwszy alkohol, zatem Polacy zaczynają pić przed wiekiem oficjalnym, kiedy możemy spożywać alkohol – mówiła dr Katarzyna Obłąkowska, socjolog.

Pierwszym alkoholem, po który sięgają młodzi ludzie, jest piwo. Niestety – o czym alarmują eksperci – po piwo sięgają także kobiety w ciąży.

– Przeszło 37 procent uważa, że nie zgadza się z przekonaniem, iż kobieta w ciąży nie może pić napojów alkoholowych – zwróciła uwagę dr Katarzyna Obłąkowska.

Do picia alkoholu zachęcają wszechobecne reklamy. O tym problemie mówiła dr Agnieszka Muzyk, członek Zespołu KEP do spraw Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

– Bardzo ważnym wątkiem były właśnie postulaty zlikwidowania reklam alkoholu jako czynnika, który niezwykle szkodzi kolejnym pokoleniom Polaków. On kształtuje postawy, które tak naprawdę w konsekwencji nadają formę człowiekowi, relacjom, więziom i rodzinie– powiedziała Agnieszka Muzyk.

Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości, przyznał, że problemem są nie tylko reklamy, ale i sklepy oferujące sprzedaż alkoholu przez całą dobę.

– Niedługo będziemy wychodzić z inicjatywami chociażby dotyczącymi reklam alkoholu. Sklepy 24-godzinne to też jest temat, który w tej chwili światu został rzucony – stwierdził Krzysztof Sobolewski.

W internecie coraz częściej pojawiają się nielegalne reklamy tak zwanych alkoholi mocnych. Na ten problem zwraca uwagę opozycja i pyta rząd, co robi w tej kwestii.

– Organy ścigania marginalizują problem, czego efektem jest znikoma liczba spraw, które trafiają do sądu. Najczęściej są to sprawy, które w ogóle nie przechodzą do sądu – oznajmił Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

Postępowania sądowe są w tej kwestii często umarzane, dlatego problem ten – jak mówił wiceminister zdrowia – będzie tematem rozmów na najbliższym posiedzeniu Rady do spraw Przeciwdziałania Uzależnieniom.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj