Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polacy bez pieniędzy na leczenie

Treść

Przychodnia lekarska w Solecznikach otrzyma w tym roku od Wileńskiej Terytorialnej Kasy Chorych, z którą ma podpisaną umowę o finansowaniu, dużo mniejszy budżet od ubiegłorocznego, choć i tamten nie był adekwatny do potrzeb. To z kolei oznacza, że jak zwykle ucierpią pacjenci, a w tym przypadku są to Polacy stanowiący zdecydowaną większość wśród mieszkańców Solecznik.
W tym roku na skutek decyzji Wileńskiej Terytorialnej Kasy Chorych przychodnia w Solecznikach będzie dysponowała znacznie mniejszym budżetem na refundowane leki oraz pracę karetek pogotowia. W pierwszym przypadku środki zostały zmniejszone aż o 380 tys. litów - informuje "Tygodnik Wileńszczyzny". Obniżony został także współczynnik finansowania: z 1,09 do 0,89 lita. To z kolei oznacza, że z każdego zarobionego lita przychodnia otrzyma tylko 89 centów. - Jednak najbardziej niepokoi nas sytuacja z brakiem należnych funduszy na pracę trzech karetek pogotowia. Wyasygnowanych środków nie wystarczy do końca roku. Prawdopodobnie więc kosztem budżetu przychodni będziemy musieli dofinansować karetki pogotowia - powiedziała w rozmowie z "Tygodnikiem Wileńszczyzny" Laimute Śliżewska, dyrektor przychodni lekarskiej w Solecznikach. Jak zauważają władze placówki, przyznane środki - nawet przy ekstremalnym zaciskaniu pasa - wystarczą zaledwie na wyjazdy karetek do chorych na kilka miesięcy. Jednak to nie koniec złych nowin dla tamtejszego personelu. By zapobiec groźbie redukcji zatrudnienia, pracownicy przychodni będą musieli (przynajmniej w pierwszym półroczu) zrezygnować z przysługującego im wynagrodzenia za dwutygodniowy urlop. Kasa chorych tłumaczy, że decyzja o zmniejszeniu współczynnika finansowania wynika z braku środków w budżecie rejonowym. Zapewnia także, że jeżeli w ciągu następnych miesięcy otrzyma dodatkowe fundusze, wówczas przekaże je przychodni.
Jedynym pozytywnym akcentem tegorocznego budżetu jest - jak podkreślają władze przychodni w Solecznikach - większa liczba środków na leczenie sanatoryjne. Dzięki temu w bieżącym roku przychodnia będzie mogła wysłać na leczenie nie 91, ale 141 pacjentów.
MBZ
Nasz Dziennik 2010-03-18

Autor: jc