Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pokolenie Putina

Treść

Jak Rosja będzie wyglądać po najbliższych wyborach parlamentarnych i prezydenckich? Dyskutują o tym członkowie Klubu Wałdajskiego. Forum to skupia rosyjskich i zagranicznych specjalistów zajmujących się Rosją, w tym dziennikarzy, byłych i czynnych polityków, a także naukowców i biznesmenów. Klub ma charakter dyskusyjny i doradczo-analityczny, tym niemniej uważa się go za wpływowe gremium. Jako platforma wymiany poglądów wpływowych osób przypomina to nieco szwajcarskie spotkania Grupy Bilderberg, jednak klub prowadzi swoją działalność w sposób o wiele bardziej otwarty.

Obecne posiedzenie poświęcone jest zbliżającym się wyborom parlamentarnym (4 grudnia) i prezydenckim (4 marca 2012 r.). Uczestników interesuje znaczenie tych wydarzeń z punktu widzenia długofalowych przemian w Rosji, jej politycznej i ekonomicznej pozycji strategicznej, a także stosunków międzynarodowych. Z wypowiedzi kilku czołowych przedstawicieli organizacji wynika, że dyskutanci skupili się na fenomenie osoby i sposobu rządzenia przez Władimira Putina. Thomas Gomart z Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych mówi wręcz o "pokoleniu Putina". Sam premier i przyszły prezydent ma w piątek spotkać się z uczestnikami obrad.
Analitycy nie spodziewają się w związku z wyborami większych zmian, ale jest to czynnik niepokojący. Zdaniem Andrew Kuchinsa z Centrum Strategicznych Studiów Międzynarodowych w Waszyngtonie, czynnikami zastoju są "mała mobilność w młodym pokoleniu i oligarchiczny mechanizm dystrybucji dóbr". Amerykański ekspert chwali natomiast skuteczność dyplomacji rosyjskiej za osiągnięcie znacznego postępu w stosunkach z USA, przejawiające się m.in. w ogłoszeniu dwa lata temu przez Baracka Obamę polityki "resetu". - Mamy teraz normalne, konstruktywne relacje z Rosją, tak jak powinno być - ocenił Kuchins, jeden z bardziej znanych zwolenników zbliżenia politycznego Rosji i USA. Wałdaj ogłosił także konkurs na dwa granty dla zespołów badawczych zainteresowanych podjęciem kompleksowego stadium problemów sytuacji międzynarodowej i optymalnej strategii rozwoju Rosji. Jeden grant wart będzie 30 tys. dolarów.
Pierwsze spotkanie klubu odbyło się w 2004 roku w rezydencji prezydenta Rosji nad jeziorem Wałdaj (obwód nowogrodzki, 400 km na północny zachód od Moskwy). Obecnie grupa liczy ponad 400 członków z 36 krajów (oprócz Europy są przedstawiciele USA, Japonii, Chin i świata arabskiego). Na liście znajdujemy trzech członków z Polski: Leszka Millera, Adama Michnika i Roberta Śmigielskiego z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Piotr Falkowski

Nasz Dziennik Czwartek-Piątek, 10-11 listopada 2011, Nr 262 (4193)

Autor: au