Pokolenie JPII broni życia
Treść
Współczesna cywilizacja stwarza zagrożenia dla człowieka, jakich dotychczas nie było. Zwracali na to uwagę uczestnicy konferencji "Bioetyka pokolenia Karola Wojtyły", która w sobotę odbyła się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Błogosławiony Jan Paweł II bronił życia ludzkiego na każdym jego etapie, a - jak podkreślano w czasie spotkania - centrum jego rozważań stanowiło zagadnienie godności człowieka.
W Łagiewnikach spotkały się osoby związane z Janem Pawłem II: przyjaciele, znajomi lekarze i teologowie. Inaugurując konferencję, były sekretarz Papieża Polaka ks. kard. Stanisław Dziwisz przypomniał wypadek Karola Wojtyły z czasów wojny. - Gdy wracał z Łagiewnik, został potrącony przez samochód. Jego życie było zagrożone. I w tej trudnej sytuacji znaleźli się miłosierni samarytanie, którzy przyszli mu z pomocą. Nawet niemiecki żołnierz wydał polecenie, by zawieźć młodego mężczyznę do szpitala - mówił metropolita krakowski, podkreślając, że życia trzeba bronić na każdym jego etapie i w każdej sytuacji.
Na zaangażowanie bł. Jana Pawła II na rzecz obrony życia zwrócił także uwagę ks. prof. Władysław Zuziak, rektor UPJP II w Krakowie. Podkreślił, że Ojciec Święty sam nazywał siebie "Papieżem życia". W czasie spotkania bardzo wiele mówiono o współczesnych zagrożeniach życia. Jak zaznaczył prof. Andrzej Półtawski, ideą współczesnej cywilizacji jest zniesienie godności ludzkiej jako takiej. - Najlepiej to widać przy "produkcji" dzieci w probówkach - mówił, dodając, iż obecne zagrożenia dotyczące życia ludzkiego często są podawane w tak subtelny sposób, że ludzie nie wiedzą już, kogo i w jaki sposób mają bronić. Prelegent podkreślał też, że u podstaw rozważań bioetycznych leży pojęcie "godność człowieka" oraz że nie można uznawać godności człowieka, nie licząc się z jego celowością. - Człowieka nigdy nie można pozbawić godności, można natomiast pozbawić go możliwości wyrażania siebie - przestrzegał profesor.
Bioetyczna konferencja w Krakowie zgromadziła wiele osób, które uświadamiają sobie, jak ważna dziś jest ta tematyka. - Problemów związanych z bioetyką jest dziś ogromnie dużo. Jako doradca życia rodzinnego spotykam się z nimi niemal na co dzień. Ważne jest więc mówienie o nich i podejmowanie prób wyjaśniania ich, przedstawiania wiedzy, do której potem w pracy mogę się odwoływać - podkreślała w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Elżbieta Lech. - W większości współczesnych mediów prawda o początkach życia jest dziś przedstawiana w krzywym zwierciadle - dodała.
Konferencji bioetycznej towarzyszyła wystawa niepublikowanych zdjęć Karola Wojtyły - Jana Pawła II. W auli sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach można było także zobaczyć kopię napisanego odręcznie przez Karola Wojtyłę listu do Papieża Pawła VI. 30-stronicowy list odnosi się do encykliki "Humanae vitae". Jego oryginał znajduje się obecnie w archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Ekspozycję można było oglądać tylko w sobotę.
Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik Poniedziałek, 16 stycznia 2012, Nr 12 (4247)
Autor: au