Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pokolenie JPII broni życia

Treść

Współczesna cywilizacja stwarza zagrożenia dla człowieka, jakich dotychczas nie było. Zwracali na to uwagę uczestnicy konferencji "Bioetyka pokolenia Karola Wojtyły", która w sobotę odbyła się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Błogosławiony Jan Paweł II bronił życia ludzkiego na każdym jego etapie, a - jak podkreślano w czasie spotkania - centrum jego rozważań stanowiło zagadnienie godności człowieka.

W Łagiewnikach spotkały się osoby związane z Janem Pawłem II: przyjaciele, znajomi lekarze i teologowie. Inaugurując konferencję, były sekretarz Papieża Polaka ks. kard. Stanisław Dziwisz przypomniał wypadek Karola Wojtyły z czasów wojny. - Gdy wracał z Łagiewnik, został potrącony przez samochód. Jego życie było zagrożone. I w tej trudnej sytuacji znaleźli się miłosierni samarytanie, którzy przyszli mu z pomocą. Nawet niemiecki żołnierz wydał polecenie, by zawieźć młodego mężczyznę do szpitala - mówił metropolita krakowski, podkreślając, że życia trzeba bronić na każdym jego etapie i w każdej sytuacji.
Na zaangażowanie bł. Jana Pawła II na rzecz obrony życia zwrócił także uwagę ks. prof. Władysław Zuziak, rektor UPJP II w Krakowie. Podkreślił, że Ojciec Święty sam nazywał siebie "Papieżem życia". W czasie spotkania bardzo wiele mówiono o współczesnych zagrożeniach życia. Jak zaznaczył prof. Andrzej Półtawski, ideą współczesnej cywilizacji jest zniesienie godności ludzkiej jako takiej. - Najlepiej to widać przy "produkcji" dzieci w probówkach - mówił, dodając, iż obecne zagrożenia dotyczące życia ludzkiego często są podawane w tak subtelny sposób, że ludzie nie wiedzą już, kogo i w jaki sposób mają bronić. Prelegent podkreślał też, że u podstaw rozważań bioetycznych leży pojęcie "godność człowieka" oraz że nie można uznawać godności człowieka, nie licząc się z jego celowością. - Człowieka nigdy nie można pozbawić godności, można natomiast pozbawić go możliwości wyrażania siebie - przestrzegał profesor.
Bioetyczna konferencja w Krakowie zgromadziła wiele osób, które uświadamiają sobie, jak ważna dziś jest ta tematyka. - Problemów związanych z bioetyką jest dziś ogromnie dużo. Jako doradca życia rodzinnego spotykam się z nimi niemal na co dzień. Ważne jest więc mówienie o nich i podejmowanie prób wyjaśniania ich, przedstawiania wiedzy, do której potem w pracy mogę się odwoływać - podkreślała w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Elżbieta Lech. - W większości współczesnych mediów prawda o początkach życia jest dziś przedstawiana w krzywym zwierciadle - dodała.
Konferencji bioetycznej towarzyszyła wystawa niepublikowanych zdjęć Karola Wojtyły - Jana Pawła II. W auli sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach można było także zobaczyć kopię napisanego odręcznie przez Karola Wojtyłę listu do Papieża Pawła VI. 30-stronicowy list odnosi się do encykliki "Humanae vitae". Jego oryginał znajduje się obecnie w archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Ekspozycję można było oglądać tylko w sobotę.

Małgorzata Pabis

Nasz Dziennik Poniedziałek, 16 stycznia 2012, Nr 12 (4247)

Autor: au