Pokojowe ultimatum w cieniu nacisków na ustąpienie Olmerta
Treść
Podczas gdy w Izraelu coraz bardziej słychać głosy wzywające premiera Ehuda Olmerta do ustąpienia, USA przedstawiły Izraelowi i Palestyńczykom dokument, w którym szczegółowo określono terminy działań, jakie w ramach bliskowschodnich procesów pokojowych winny podjąć obie strony.
O pokojowej "mapie drogowej" dla Izraela i Palestyny poinformował wczoraj główny palestyński negocjator Saeb Erekat. Wskazywane przez władze amerykańskie kroki pokojowe obejmują wstrzymanie ostrzału rakietowego Izraela ze Strefy Gazy, a ze strony izraelskiej zniesienie blokad, ograniczających poruszanie się Palestyńczyków.
- Strona palestyńska z zadowoleniem przyjęła amerykańskie propozycje - poinformował Erekat. Izrael nie wypowiedział się w tej sprawie. W najbliższych dniach o amerykańskich propozycjach ma w regionie rozmawiać sekretarz stanu USA Condoleezza Rice.
Olmert musi ustŕpiç
Rozmowy na temat ultimatum pokojowego mogą się opóźnić ze względu na coraz większe polityczne zamieszanie w Izraelu. Opozycja żąda wcześniejszych wyborów, wycofaniem z rządzącej koalicji grozi Partia Pracy, a dziesiątki tysięcy ludzi protestowało w czwartek w Tel Awiwie, domagając się dymisji izraelskiego premiera Ehuda Olmerta i ministra obrony Amira Pereca. Powód? Opublikowany kilka dni temu wstępny raport rządowej komisji, zajmującej się ubiegłoroczną operacją wojskową Izraela w Libanie, zarzuca obu politykom złą ocenę sytuacji, nieodpowiedzialność i nieostrożność. Olmert zapowiedział, że nie poda się do dymisji i będzie się starał naprawić wszystkie błędy. Eksperci wskazują jednak, że jeśli w końcowym raporcie rządowej komisji potwierdzą się zarzuty z jego wstępnej wersji, ma on nikłe szanse na utrzymanie się przy władzy. Ugrupowanie Olmerta - Kadima, zwyciężyło w wyborach parlamentarnych w 2006 roku i jest największym ugrupowaniem w izraelskim parlamencie.
BF
"Nasz Dziennik" 2007-05-05
Autor: wa