Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pokój obowiązkiem i misją

Treść

Mszą Świętą sprawowaną w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, na której zgromadzili się bracia i siostry z wielu Kościołów i wyznań chrześcijańskich, rozpoczęło się wczoraj Międzynarodowe Spotkanie dla Pokoju "Ludzie i Religie". Ze światowego centrum kultu Bożego Miłosierdzia rozległ się doniosły głos dla pokoju i pojednania między narodami. Uczestników i organizatorów kongresu pozdrowił Benedykt XVI.
- Liczne osobistości i przedstawiciele różnych religii, zaproszeni przez archidiecezję krakowską i Wspólnotę Sant'Egidio, zebrali się, by rozważać i modlić się o pokój 70 lat po wybuchu II wojny światowej. Nie możemy nie przypomnieć dramatycznych wydarzeń, które zapoczątkowały jeden z najstraszniejszych konfliktów historii, który pochłonął dziesiątki milionów ofiar i zadał tyle cierpienia umiłowanemu narodowi polskiemu. Wojna, podczas której rozegrał się dramat holokaustu i unicestwienia szeregów innych niewinnych ludzi - powiedział Papież. Benedykt XVI zaapelował o wzmacnianie wysiłków budowania trwałego pokoju i umiejętność przekazywania nowym pokoleniom kultury i stylu życia zakorzenionych w miłości, solidarności i wzajemnym szacunku. Papież podkreślił, że szczególny obowiązek promowania przebaczenia i pojednania, opowiadania się przeciw przemocy, rasizmowi, totalitaryzmowi i ekstremizmowi, spoczywa na religiach.
Jak przypomniał ks. kard. Stanisław Dziwisz, Jan Paweł II rozpoczynał swój pontyfikat słowami: "Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, ustrojów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji, rozwoju". - Kongres dla pokoju w Krakowie pozostaje wierny temu przesłaniu - mówił metropolita krakowski, który przewodniczył uroczystej Liturgii.
Małgorzata Bochenek, Kraków
"Nasz Dziennik" 2009-09-07

Autor: wa