Pokój jest przyszłością
Treść
(FOT. M. BORAWSKI)
Świat dotyka zbyt wiele wypowiedzianych i niewypowiedzianych wojen. Rujnują one życie ludzi, zatruwają wieloletnie relacje współpracy między grupami etnicznymi i religijnymi, a także zmuszają całe wspólnoty do uchodźstwa. Ojciec Święty Franciszek zaapelował, aby wykorzenić ducha wojny, która zawsze jest „bezsensowną rzezią”.
„Wojna nigdy nie jest konieczna i nie do uniknięcia. Zawsze można znaleźć alternatywę: drogi dialogu, spotkania i szczerego poszukiwania prawdy” – wskazał Papież w przesłaniu na międzynarodowe spotkanie na rzecz pokoju, które zakończyło się wczoraj w Antwerpii w Belgii. Nawiązywało ono do rocznicy wybuchu I wojny światowej i przebiegało pod hasłem „Pokój jest przyszłością”. „W tych dniach, kiedy tak wiele narodów świata potrzebuje pomocy, by odnaleźć drogi pokoju, ta rocznica uczy nas, że wojna nigdy nie jest zadowalającym środkiem naprawy niesprawiedliwości i osiągania zrównoważonego rozwiązania niezgody politycznej i społecznej” – napisał cytowany przez Radio Watykańskie Ojciec Święty Franciszek. Papież przypomniał słowa Benedykta XV wypowiedziane w 1917 r., że wojna zawsze jest bezużyteczną zbrodnią. Zwrócił uwagę, że wciąga ona narody w spiralę przemocy, którą później trudno jest kontrolować. Wojna niszczy to, co swoją pracą zbudowały pokolenia, i przygotowuje grunt pod jeszcze większe niesprawiedliwości i konflikty. Ojciec Święty podkreślił, że nadszedł czas, aby przywódcy religijni bardziej skutecznie współpracowali w leczeniu ran, rozwiązywaniu konfliktów i dążeniu do pokoju. „Pokój jest pewnym znakiem zaangażowania w sprawę Boga. Przywódcy religijni są powołani, by być ludźmi pokoju. Są oni zdolni do wspierania kultury spotkania i pokoju, gdy inne opcje zawodzą lub słabną” – wskazywał Franciszek.
Organizatorem spotkania w Antwerpii była rzymska Wspólnota św. Idziego. Ważność takich inicjatyw w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego podkreślał jej przewodniczący Marco Impagliazzo. – Panuje klimat wojny. Od Bliskiego Wschodu, przez konflikt Rosji z Ukrainą, po wszelkie wciąż trwające wojny w Afryce, szczególnie myślę tu o Republice Środkowoafrykańskiej. Można się więc zastanawiać, co znaczy mówić o pokoju w czasach, gdy wojna wydaje się przeważać. Niestety wciąż zbyt wielu myśli, że kres wojnie może położyć tylko przemoc – zauważył. Wskazał jednocześnie, że uczestnicy spotkania w Antwerpii dają świadectwo czemuś zupełnie przeciwnemu: jedynym sposobem przezwyciężenia wojny jest pokój.
Sławomir JagodzińskiNasz Dziennik, 10 września 2014
Autor: mj