Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pokaz siły Moskwy i Pekinu

Treść

Rosyjsko-chińskie manewry morskie rozpoczęły się wczoraj na Morzu Żółtym. Ze strony chińskiej bierze w nich udział osiemnaście okrętów, w tym dwa podwodne, a z rosyjskiej siedem.

Tego rodzaju manewry odbywają się dość regularnie. W największych, w 2005 roku, uczestniczyło 60 jednostek chińskich i 10 rosyjskich. Po raz pierwszy jednak ćwiczenia mają miejsce u wybrzeży Chin. Rosyjska Flota Oceanu Spokojnego wystawiła cztery jednostki: krążownik rakietowy „Wariag”, dwa wielkie okręty do zwalczania łodzi podwodnych „Admirał Winogradow” i „Marszałek Szaposznikow” oraz statek zabezpieczenia SB-522. Wspierać je będą trzy okręty Floty Północnej: podobny do „Winogradowa” „Admirał Tribuc” oraz statki zabezpieczenia MB-37 i „Pieczenga”.
Ćwiczenia potrwają sześć dni, a program manewrów obejmuje wykonywanie zadań w zakresie obrony przeciwlotniczej, taktyczne działania przeciw okrętom podwodnym oraz operacje poszukiwawcze i ratownicze. – Celem manewrów jest utrzymanie pokoju i stabilności w regionie – zapewnił rzecznik chińskiego MSZ Liu Weimin. Według rosyjskiego ministerstwa obrony, mają się składać z dwóch etapów. W pierwszym sprawdzane będzie przygotowanie sztabów i baz morskich, a okręty wykonają ćwiczenie w nawigacji w warunkach dużych ugrupowań. W drugim marynarze przystąpią do prób wykorzystania „sił i środków”.
Ćwiczenia odbywają się w czasie, gdy władze w Pekinie wysuwają coraz częściej roszczenia terytorialne wobec innych państw. Chodzi o wyspy należące m.in. do Japonii, Filipin i Wietnamu. Z kolei pretensje do kilku wysp na Morzu Południowochińskim, które należą do Chin, a mają mieć zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego, zgłasza Japonia. Pokaz siły leży także w interesie Rosji, bo Tokio z kolei rości sobie prawo do należących do Rosji południowych Wysp Kurylskich.
Na początku marca Chiny ogłosiły przyspieszenie procesu modernizacji swojej armii i 11-procentowy wzrost budżetu wojskowego na rok 2012. Jak oświadczyło jeszcze przed rozpoczęciem manewrów japońskie ministerstwo obrony, „Chiny stają się coraz bardziej aktywne w rejonie wód przybrzeżnych Japonii”.

Piotr Falkowski

Nasz Dziennik Poniedziałek, 23 kwietnia 2012, Nr 95 (4330)

Autor: au