Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pojadą służyć na Wschodzie

Treść

Kolejna grupa kapłanów, sióstr i braci zakonnych oraz wolontariuszy świeckich przygotowuje się do wyjazdu na służbę Kościołowi na Wschodzie. Jednym z etapów przygotowania jest odbywające się obecnie w Warszawie spotkanie modlitewno-formacyjne, które już po raz siódmy zorganizował Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie działający przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Polacy wyjadą już we wrześniu.
Ksiądz dr Józef Kubicki TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, wyjaśnił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że hasło roku duszpasterskiego: "Bądźmy świadkami miłości" stanowi także motto tegorocznego spotkania. - Osoby już posługujące lub zamierzające rozpocząć swoją służbę chcą szerzyć miłość nie tylko w takich krajach, jak np.: Rosja, Białoruś, Ukraina, gdzie już od wielu lat pełnimy tę posługę, ale również w państwach Azji Środkowej, m.in. w Kazachstanie, Uzbekistanie i w Turkmenistanie, gdzie także są ogromne potrzeby - podkreślił. Jak zauważył ks. dr Kubicki, w ostatnich latach można zaobserwować wyraźne odradzanie się Kościoła na Wschodzie. - Ma on tam już swoje struktury, księży biskupów, seminaria duchowne, są też miejscowe powołania kapłańskie i zakonne. I to nas oczywiście bardzo cieszy - mówi dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Jednak - jak dodaje - potrzeby w tym zakresie są wciąż ogromne. Swoją posługę w tych państwach, nie tylko zresztą wśród Polaków, pełni ponad 1300 osób z Polski. Jest wśród nich 250 księży diecezjalnych, 450 zakonników, 550 sióstr zakonnych i 25 wolontariuszy świeckich. W warszawskim spotkaniu uczestniczy jedenaście nowych osób, które po wakacjach pojadą do pracy misyjnej w Kazachstanie, Rosji oraz na Białoruś i Ukrainę. Jest wśród nich pięć sióstr zakonnych, czterech księży oraz dwóch wolontariuszy. Zagadnienia związane z pracą ewangelizacyjną oraz dialogiem międzyreligijnym i współpracą z ośrodkami duszpasterskimi na Wschodzie wyjaśni ks. prof. Jan Górski z Uniwersytetu Śląskiego. Siostra prof. Zofia Zdybicka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przybliży natomiast kwestie pomocy intelektualnej Polski dla Kościoła na Wschodzie, a ks. prof. dr hab. Roman Dzwonkowski z KUL omówi problemy związane z mieszkającymi w tych państwach mniejszościami narodowymi.
Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie powstał w 1989 roku. Zajmuje się on niesieniem pomocy duchowej i materialnej katolikom w krajach byłego Związku Sowieckiego, Europy Wschodniej oraz Azji Centralnej. Dotychczas na potrzeby Kościoła Wschodniego przekazano wiele paramentów liturgicznych, pomocy katechetycznych, wspierano finansowo budowę nowych i remont już istniejących kościołów.
Marek Zygmunt
Nasz Dziennik 2010-07-29

Autor: jc