Pogrzeby dzieci utraconych
Treść
W Koszalinie, Szczecinku i w Słupsku kolejne zbiorowe pogrzeby dzieci, które zmarły przed narodzeniem, odbędą się 15 października w Dniu Dziecka Utraconego. Prochy ciał dzieci pozostawionych w szpitalach zostaną pochowane w zbiorowych grobach Dzieci Utraconych.
W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Eucharystię sprawował będzie ks. Piotr Subocz, kapelan Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Pogrzeb ma charakter ekumeniczny.
Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Będzie to już dwunasty pogrzeb dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano już 2686 dzieci. Podczas tego pogrzebu pochowane zostaną prochy 121 dzieci.
W Szczecinku trzeci pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się również 15 października. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele Mariackim. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Eucharystię sprawował będzie ks. Jacek Lewiński, proboszcz parafii Mariackiej w Szczecinku. Pochówek ma charakter ekumeniczny. Do tej pory pochowano prochy 10 dzieci. Podczas sobotniego pogrzebu pochowanych będzie 15 dzieci.
W Słupsku Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka 15 października o godz. 11.00 w Sanktuarium św. Józefa (ul. Szczecińska 38). Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył będzie ks. Cezary Iwanowski, kapelan Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Na Nowym Cmentarzu ceremonia pogrzebowa rozpocznie się około 12.10. Pochowane zostaną prochy 102 dzieci. Do tej pory odbyły się trzy pochówki, podczas których w sumie pochowano 20 dzieci. Pochówek będzie miał charakter ekumeniczny.
W Pile trzeci pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 22 października. Msza św. o godz. 11.00 w parafii św. Jana Bosko. Po Mszy św. uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym przy grobowcu i Pomniku Dzieci Utraconych. Do tej pory pochowano ciała 56 dzieci.
Koszalin jest jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie organizowane są pochówki dzieci utraconych. Dzięki inicjatywie „Nasze na zawsze” na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie udało się stworzyć godne miejsce pochówku dzieci pozostawionych przez rodziców w Szpitalu Wojewódzkim. 24 marca 2012 roku odsłonięto pomnik przedstawiający Maryję Matkę Życia. W ramach wypracowanych procedur w grobowcu tym chowane są prochy dzieci, których ciała z różnych powodów nie zostały odebrane przez rodziców. Radni Rady Miejskiej w Koszalinie podjęli stosowną uchwałę 22 września 2011 roku. Pogrzeby sprawowane są dwa razy do roku: w marcu lub kwietniu i w październiku. Koszty pochówków pokrywa samorząd.
W Pile podobna uchwała została przyjęta 30 kwietnia 2013 roku. Pierwszy pogrzeb odbył się 28 marca 2015 roku na miejscowym Cmentarzu Komunalnym. W Słupsku uchwała w sprawie pochówków dzieci utraconych przyjęta została 30 kwietnia 2014 roku. Pierwszy pogrzeb odbył się 25 marca 2015 roku na Nowym Cmentarzu. W Szczecinku uchwała w tej sprawie podjęta została 2 kwietnia 2015 roku, a pierwszy pochówek odbył się 17 października 2015 roku na Cmentarzu Komunalnym. Pogrzeby odbywają się w kwietniu i październiku.
W kościele Mariackim w Szczecinku w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 18.00 sprawowana jest Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka.
W Pile w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12.00 w kościele pw. św. Józefa Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka.
W Koszalinie Msza św. w tej intencji sprawowana jest w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (oo. franciszkanów).
ks. Wojciech Parfianowicz
Rzecznik Prasowy Kurii Biskupiej
Źródło: radiomaryja.pl, 12 października 2016
Autor: mj