Pogrzeb bohatera po latach
Treść
W najbliższy wtorek na wojskowym cmentarzu na Powązkach w Warszawie odbędzie się pogrzeb odnalezionego i ekshumowanego we Wrocławiu żołnierza Armii Krajowej ppor. Mieczysława Bujaka ps. "Gryf".
Skazany w kwietniu 1951 r. w sfingowanym procesie przez sąd wojskowy na karę śmierci Mieczysław Bujak został rozstrzelany we wrocławskim więzieniu przy ul. Kleczkowskiej. Jego ciało spoczęło w anonimowym grobie na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Dzięki staraniom jego córki i wrocławskiego oddziału IPN zostało odnalezione i ekshumowane w kwietniu 2006 roku. Odkryto przy nim zakopaną jesienią 1951 r. przez matkę i siostrę zamordowanego butelkę z kartkami. Na jednej z nich widnieją znamienne słowa: "Zamordowany 30 sierpnia 1951 r. za to, że był Polakiem".
Wrocławski oddział IPN jest jednym z pierwszych, które zaczęły prowadzić takie poszukiwania. Do tej pory udało się zidentyfikować groby i ekshumować szczątki czterech osób: Włodzimierza Pawłowskiego, Edwarda Cieśli, Hieronima Bednarskiego i właśnie Mieczysława Bujaka, który za kilka dni spocznie z honorami na Powązkach.
Jego pogrzeb odbędzie się 3 kwietnia (wtorek) o godz. 14.00 na wojskowym cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Organizatorem uroczystości jest pion śledczy wrocławskiego oddziału IPN.
"Gryf" urodził się w Warszawie w 1926 roku. W czasie okupacji walczył jako żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego w oddziale "Jerzyków", potem przebywał w stalagu. Gdy został uwolniony, zaciągnął się do armii amerykańskiej. Po powrocie do Polski był żołnierzem WiN, a po rozwiązaniu oddziału wstąpił do LWP. Aresztowano go pod zarzutem udziału w WiN oraz rzekomego gromadzenia broni i prowadzenia "agitacji antypaństwowej". Podczas brutalnego śledztwa powiedział stalinowskim śledczym: "Walczyłem o nową Polskę, Polskę dla wszystkich". Skazany został na karę śmierci, którą wykonano 30 sierpnia 1951 roku.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2007-03-30
Autor: wa