Pogoń ze wsparciem Komisji
Treść
O wsparcie dla "jak najszybszego doścignięcia Europy" zwrócił się wczoraj do Komisji Europejskiej premier Jarosław Kaczyński. Bronił on także polskiego stanowiska w kwestii nowego traktatu unijnego, zaznaczając, że w jego następstwie Polska spadnie do pozycji kraju najmniej uprzywilejowanego. Podjęto też m.in. kwestię polityki energetycznej oraz rosyjskiego embarga na eksport polskiego mięsa na tamtejszy rynek.
Pozwólcie się nam szybko rozwijać. Nie podejmujcie decyzji, które zwiększają koszty rozwoju i utrudniają rozwój - z takim apelem przybył wczoraj do Brukseli premier Jarosław Kaczyński. - To było dobre spotkanie. Mogłem mówić o dużych sukcesach, które odnosimy. Jeśli dobrze pójdzie, to niedługo będziemy mieli eksport dwa razy większy niż w roku, w którym wstępowaliśmy do Unii Europejskiej - stwierdził po rozmowie z przewodniczącym KE José Manuelem Barosso i spotkaniu z niemal wszystkimi członkami Komisji.
Traktat bez hegemonii
Premier Kaczyński przypomniał, że Polska przedstawiła do negocjacji propozycję systemu głosowania, który daje każdemu krajowi wagę głosu proporcjonalną do pierwiastka jego ludności. Przy tym rozwiązaniu siła głosu lepiej odzwierciedla wielkość państwa, co jest korzystniejsze dla małych i średnich krajów. - Zawsze obawialiśmy się konstrukcji hegemonicznych. (...) UE osiągnęła niebywały sukces właśnie dlatego, że potrafiła od takiej konstrukcji odejść - tłumaczył stanowisko Polski Jarosław Kaczyński. Przewodniczący KE podkreślił, że "wszystkie kraje podpisały konstytucję", dlatego z rezerwą odnosi się do "ponownego otwierania uzgodnionych w konstytucji rozwiązań instytucjonalnych".
Z Komisją o embargu i Rospudzie
Barosso zapewniał też polskiego premiera, że KE aktywnie współpracuje ze stroną rosyjską w sprawie zniesienia embarga na eksport do Rosji polskiego mięsa. Premier Kaczyński stwierdził, że jest usatysfakcjonowany działaniami Komisji w tej sprawie. Jednak rosyjski minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew powiedział wczoraj, iż Rosja w dalszym ciągu ma "poważne uzasadnione pretensje" wobec Polski dotyczące dostaw mięsa. Zniesienie embarga jest warunkiem wycofania naszego weta blokującego rozpoczęcie negocjacji nowej umowy o współpracy i partnerstwie UE - Rosja.
Premier i towarzyszący mu minister środowiska Jan Szyszko spotkali się z komisarzem ds. środowiska Stawrosem Dimasem w sprawie budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy. W tej kwestii strona polska była rozczarowana. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wczoraj na wniosek KE nakaz wstrzymania zalesiania w Puszczy Augustowskiej, co miało stanowić "środek kompensacyjny" w związku ze stratami w środowisku naturalnym, jakie spowodowałaby budowa obwodnicy. Postanowienie, wydane jeszcze przed przewidzianą na 27 kwietnia pierwszą rozprawą, ma skutek natychmiastowy. Zdaniem KE, zalesianie może niekorzystnie wpłynąć na ekosystem i zagrozić tamtejszym ptakom.
Artur Kowalski, Bruksela
BF, PAP
"Nasz Dziennik" 2007-04-19
Autor: wa