Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Podziemny szlak pielgrzymkowy

Treść

Dzisiaj pierwsi pielgrzymi wyruszą na jedyny w Polsce Podziemny Szlak Pielgrzymkowy "Szczęść Boże" w Kopalni Soli "Wieliczka". Wędrówka wyznaczoną trasą to znakomita okazja, by poznać religijne oblicze wielickich podziemi.

- Wieliccy górnicy w swojej trudnej i niebezpiecznej pracy zawsze oddawali się pod opiekę Bożą i świętych patronów, budując w ten sposób wielowiekowe dziedzictwo, którego materialnymi dowodami są liczne kaplice, ołtarze oraz rzeźby solne o tematyce sakralnej - wyjaśnia Kajetan d'Obyrn, prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka". Zaprasza on również wszystkich chętnych na inaugurację szlaku oraz do pielgrzymowania po jego obiektach. - Pragniemy przybliżyć to dziedzictwo pielgrzymom i turystom odwiedzającym wielickie podziemia przez stworzenie dla nich specjalnej trasy zwiedzania: szlakiem podziemnych kaplic - dodaje.
Szlak pielgrzymkowy rozpoczyna się w XVII-wiecznej kaplicy św. Antoniego, następnie prowadzi przez kaplicę św. Krzyża, która była fundacją wotywną za uratowanie kopalni w XIX w. przed zalaniem. Dalej droga wiedzie do serca kopalni - do sanktuarium, do kaplicy św. Kingi, patronki solnych górników. To właśnie w tym XIX-wiecznym wykutym w soli podziemnym kościele znajdują się relikwie świętej oraz solny pomnik Sługi Bożego Jana Pawła II. Dalej trasa szlaku prowadzi na wystawę prezentowaną w podziemiach Muzeum Żup Krakowskich pt. "Sacrum w dziedzictwie solnym". W ramach podziemnego pielgrzymowania będzie też możliwość udziału we Mszy Świętej odprawianej w kaplicy św. Jana - 135 metrów pod ziemią.
Uroczystość inauguracji szlaku rozpocznie się o godz. 11.00 poświęceniem tablicy u wejścia do kaplicy św. Antoniego. Pół godziny później ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, w kaplicy św. Kingi będzie celebrował Mszę św. i udzieli błogosławieństwa dla przewodników oprowadzających pielgrzymów i turystów. Po Eucharystii wszyscy chętni będą mogli wyruszyć na trasę szlaku pielgrzymkowego.
Małgorzata Pabis



Agnieszka Wolańska, doradca ds. historii, kultury i dziedzictwa narodowego Kopalni Soli "Wieliczka":


- Praca pod ziemią zawsze była związana z wielkim zagrożeniem dla życia. Dlatego też górnicy budowali pod ziemią kaplice, do których udawali się na codzienną poranną Mszę Świętą. Ważne miejsce w kulturze wielickich górników zajmował kult świętych patronów. Świadczą o tym nie tylko liczne podziemne kaplice, ale również zwyczaje, folklor słowny czy sztuki piękne - zwłaszcza rzeźba w soli - poświęcone tematyce religijnej. Narażeni na ciągłe niebezpieczeństwo górnicy zawierzali swe życie i zdrowie opiece Wszechmogącego, Matki Boskiej i świętych patronów. Tradycje te przetrwały do dnia dzisiejszego podobnie jak pozdrowienie "Szczęść Boże", którym witają się i żegnają wszyscy ludzie przebywający pod ziemią.
Skrupulatna inwentaryzacja wyrobisk wykazała, że od XVI do XX wieku w wielickiej kopalni na poziomach I - VII istniało około 40 obiektów sakralnych - kaplic, kapliczek, ołtarzy, obrazów, rzeźb. Niezależnie od momentu historycznego, dziejowych zawieruch czy nastrojów politycznych, gdziekolwiek udawali się solni górnicy, chcieli i wciąż chcą, by zawsze towarzyszył im Bóg. Otwierany dziś pierwszy podziemny szlak pielgrzymkowy przybliży wszystkim zwiedzającym te właśnie zwyczaje.
not. MP

Autor: jc